Un pescar la copcă a căzut sub gheață și a murit
Un pescar la copcă din satul Căplani, raionul Ștefan-Vodă, a murit în dimineața zilei de 28 februarie, după ce s-a prăbușit sub gheața unui iaz din apropierea localității Antonești. Acesta se afla la pescuit împreună cu un alt bărbat, care a reușit să supraviețuiască.
Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 07:50, după ce trecătorii au observat că cei doi bărbați au căzut în apa rece după ce gheața de sub ei s-a spart. Salvatorii Secției Situații Excepționale Ștefan Vodă au reușit să-l scoată viu pe unul dintre pescari, un bărbat de 45 de ani. Celălalt, în vârstă de 72 de ani, a fost extras din apă fără suflare, transmite IPN.
Potrivit autorităților locale, victima era un pescar experimentat. Supraviețuitorul a declarat că a încercat să-și salveze colegul, dar năprasnic. Cei doi au căzut sub apă la aproximativ 20 de metri de mal. Bărbații nu sunt rude, ci doar împărtășeau ambii pasiunea pentru pescuit.
Informațiile preliminare arată că cei doi bărbați au consumat alcool înainte să meargă la pescuit. Aceștia au ieșit pe gheață deși au fost avertizați în repetate rânduri de proprietarul iazului că gheața este subțire și se poate sparge. I-au ignorat avertismentele și au revenit la pescuit.
Nu este un caz izolat. În ultimele zile, alte trei persoane au fost salvate din apele înghețate în urma unor incidente similare. Pe 27 februarie, un bărbat de 43 de ani a fost scos din lacul „Valea Trandafirilor” din Chișinău de salvamari. În aceeași zi, la Ghidighici, un bărbat în scaun cu rotile a căzut în apă în timp ce încerca să pescuiască la copcă, fiind salvat de echipele de intervenție. Un caz similar a avut loc și în ziua de 24 februarie, pe lacul „La Izvor” din capitală. Un bărbat se afla de unul singur la pescuit pe suprafața lacului, la o distanță de aproape 40 de metri de la mal. Stratul de gheață a crăpat brusc și pescarul a căzut în apă, reușind să se mențină la suprafață u o paletă din lemn.
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență avertizează că temperaturile oscilante fac ca stratul de gheață să fie extrem de fragil. Salvatorii recomandă cetățenilor să evite pescuitul sau deplasarea pe lacurile înghețate și să fie echipați corespunzător dacă aleg să-și asume acest risc. În caz de urgență, cetățenii sunt îndemnați să sune imediat la 112.
Omagiu pentru polițiștii care au murit la Sîngerei. Toate autospecialele din țară vor porni simultan girofarele
Poliția Națională informează că, în semn de recunoștință, reculegere și profund respect față de memoria celor doi polițiști care și-au pierdut viața, ieri, în urma unui grav accident produs în timpul exercitării atribuțiilor de serviciu, astăzi, la ora 09:00, toate autospecialele de poliție din țară, indiferent de locul în care se află sau de misiunea desfășurată, vor porni simultan semnalele acustice pentru un moment de comemorare.
Agresiune asupra unui minor la Cahul, stopată de intervenția carabinierilor
În timpul misiunilor de menținere și asigurare a ordinii publice în municipiul Cahul, angajații DR „Sud” au intervenit operativ după ce un bărbat a sesizat că fiul său minor este agresat fizic de un grup de tineri.
Operațiunea „Girofar” a fost lansată de Poliție la nivel național
Începând de astăzi 23 iunie și până la 26 iunie, polițiștii INSP desfășoară, la nivel național, operațiunea „GIROFAR”, având drept scop sporirea disciplinei în trafic și prevenirea accidentelor rutiere.