Beneficiile învățământului dual, explorate de reprezentanții întreprinderilor de stat

Avantajele implicării în sistemul dual, cadrul legal în vigoare și exemple de bune practici în colaborarea dintre agenții economici și instituțiile de învățământ profesional tehnic au fost subiectele de discuții în cadrul atelierului „Oportunități de realizare a învățământului dual pentru întreprinderile subordonate Agenției Proprietății Publice”.

publicat de Veronica Ciortan
vineri, 11 iulie 2025, 12:48
Beneficiile învățământului dual, explorate de reprezentanții întreprinderilor de stat

Evenimentul a reunit peste 40 de reprezentanți ai unităților economice, Agenției Proprietății Publice, Camerei de Comerț și Industrie, Ministerului Educației și Cercetării, precum și parteneri de dezvoltare.

„Învățământul dual este șansa pentru mulți copii să dezvolte competențe reale necesare pentru piața muncii. Fie că sunt într-o scoală profesională  sau într-un colegiu este o oportunitate extraordinară de a interacționa cu potențialul viitor angajator  și a învăța în companii alături de dumneavoastră. Astăzi avem 170 de companii care beneficiază de aceasta oportunitate, să aveți un angajat prezent, activ, care și învață și studiază”, a menționat ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun.

De asemenea, ministrul a subliniat că învățământul dual oferă o soluție sustenabilă pentru formarea forței de muncă și răspunde direct nevoilor angajatorilor. Totodată, a încurajat companiile să valorifice facilitățile fiscale și sprijinul financiar oferit de stat pentru implicarea în formarea profesională a tinerilor.

Atelierul a inclus intervenții din partea reprezentanților Camerei de Comerț și Industrie, Agenției Proprietății Publice, companiilor implicate deja în sistemul dual, precum și o sesiune de întrebări și răspunsuri, menită să clarifice pașii concreți pentru inițierea parteneriatelor educaționale.