Natalia Morari acuză guvernarea de fraudarea procesului electoral
Candidata independentă la alegerile prezidențiale, Natalia Morari, își exprimă îngrijorarea privind corectitudinea alegerilor prezidențiale și acuză guvernarea de fraudarea sistematică a procesului electoral. „Ceea ce vedem acum nu este doar lipsă de respect față de democrație, ci o acțiune concertată de uzurpare a puterii”, a declarat Natalia Morari într-un briefing de presă la IPN.
„Declar cu toată responsabilitatea că Maia Sandu ne fură alegerile. În procesul electoral din 2024 participă toate ministerele și instituțiile Guvernului, și toată puterea Parlamentului. În procesul electoral sunt implicate SIS, CNA, Poliția, Comisia Electorală Centrală, Banca Națională a Moldovei, Consiliul Coordonator al Audiovizualului și practic toate instituțiile media din Republica Moldova, cu foarte mici excepții”, a declarat Natalia Morari.
Potrivit Nataliei Morari, Maia Sandu a anulat prezumția nevinovăției și îi consideră vinovați pe toți oamenii care susțin oponenți ei. Candidata a mai declarat că este spionată de SIS, la fiecare pas al ei și al colegilor. „La cererea SIS, poliția telefonează și cheamă la discuții oamenii care cooperează cu echipa, le acordă pun absurde și îi tratează ca pe oameni care au încălcat legea, așa încât aceștia încep să se teamă să se implice în campania electorală”, a spus Morari.
Candidata susține că „Maia Sandu își propune să câștige alegerile prin intimidare și frică, iar oamenii în uniforme, plătiți din bani publici pentru a ne proteja inclusiv de abuzurile ei, contribuie în realitate la limitarea drepturilor noastre”.
Potrivit Nataliei Morari, o altă unealtă folosită în fraudarea alegerilor este „armata de așa-zise instituții media care servesc interesului Maiei Sandu”. Candidata a accentuat că acestea au uitat de misiunea lor de a informa cetățenii despre abuzurile guvernanților și cazurile în care aceștia încalcă normele legale și morale.
Într-un mesaj adresat partenerilor de dezvoltare ai Moldovei, Natalia Morari le-a cerut să sprijine democrația, dar nu abuzurile actualei guvernări.
„Fiți partenerii poporului Republicii Moldova, nu ai Maiei Sandu. Noi nu suntem orbi și vedem totul. Noi considerăm că Uniunea Europeană acționează cu mai multă corectitudine și integritate decât Maia Sandu. Alegerile vor trece, iar Maia Sandu va deveni doar o etapă în istoria noastră tristă – important este cu ce impresie ne vom alege reciproc după această perioadă plină de provocări”, a conchis Natalia Morari.
(VIDEO) Corpul de Control al premierului Alexandru Munteanu a demisionat
Corpul de Control al premierului a demisionat în această dimineață. Anunțul a fost făcut de prim-ministrul Alexandru Munteanu, în cadrul ședinței cabinetului de miniștri.
CEDO a înregistrat oficial cererea depusă de PLDM cu privire la privarea formațiunii de posibilitatea efectivă de a participa la competiția electorală
Partidul Liberal Democrat din Moldova informează opinia publică despre faptul că Curtea Europeană a Drepturilor Omului a înregistrat oficial cererea depusă de PLDM împotriva Republicii Moldova, atribuindu-i numărul de dosar 30421/25. Cererea vizează neadmiterea PLDM în procesul electoral aferent alegerilor parlamentare din 28 septembrie 2025 și privarea formațiunii de posibilitatea efectivă de a participa la competiția electorală.
Ministerul Sănătății emite aviz negativ pentru politica bugetar fiscală. Argumentele lui Emil Ceban
Ministerul Sănătății a emis aviz negativ la politica bugetar-fiscală. Urmare a reglementărilor, se va aplica 20% la medicamente, în anul 2027.