(FOTO) Transportatorii auto, din nou la protest: Nemulțumiți de tarife și noile reglementări

Joi, 14 august, transportatorii auto au ieșit din nou la protest, adunându-se în fața sediului Agenției Naționale a Transport Auto, pe strada Piața Gării din Chișinău.

publicat de Veronica Ciortan
joi, 14 august 2025, 12:43
(FOTO) Transportatorii auto, din nou la protest: Nemulțumiți de tarife și noile reglementări

Nemulțumiți de modul în care este reglementat sectorul, aceștia cer Guvernului și Ministerului Infrastructurii trei lucruri clare: să publice metodologia de calcul a tarifelor, să renunțe la proiectul privind implementarea obligatorie a sistemelor e-gps și e-bilet și să nu-i oblige să adapteze toate mijloacele de transport pentru persoanele cu dizabilități, scrie Realitatea.MD.

Este deja a treia acțiune de acest fel în ultimele săptămâni. Prima a avut loc pe 9 iulie, în Piața Marii Adunări Naționale, când șoferii au claxonat minute în șir în fața Guvernului, cerând schimbări urgente.

A doua a fost pe 22 iulie, în fața Delegației Uniunii Europene. De atunci, revendicările lor au rămas aceleași, însă spun că nu au primit încă un răspuns concret din partea autorităților.

(FOTO) Transportatorii auto, din nou la protest: Nemulțumiți de tarife și noile reglementări

Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse

Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.