Trei persoane au murit, iar una a ajuns la spital, în urma incendiilor din weekend

Trei persoane au murit, iar alta a ajuns la spital, după ce locuințele acestora au fost cuprinse de flăcări în acest weekend.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 29 ianuarie 2024, 10:36
foc

Primul caz a avut loc în amiaza zilei de sâmbătă, 27 ianuarie, în  jurul orei 13:14, pe strada Ion Creangă, din orașul Florești. O femeie de 33 de ani a ajuns la spital, după ce apartamentul ei a fost cuprins de flăcări. Focul a distrus mai multe bunuri materiale din apartament, dar și i-a provocat proprietarei arsuri de gradul doi la mâini.

Focul a fost stins de către locatarii blocului, până la venirea  pompierilor, iar femeia a fost transportată la spital pentru a i se acorda ajutorul medical necesar.

Cel de-al doilea caz a avut loc în aceeași zi, câteva minute mai târziu, în localitatea Gribova din raionul Drochia. Cadavrul unui bărbat de 33 de ani a fost găsit într-o locuință în care a izbucnit un incendiu care s-a autostins.

Un alt caz soldat cu deces a fost înregistrat duminică, 28 ianuarie, în jurul orei 13:30, în localitatea Gangura, din raionul Ialoveni. Cadavrul unui bărbat de 65 de ani a fost găsit zăcând într-o casă în care au luat foc mai multe bunuri materiale, iar ulterior flăcările s-au stins de sine stătător.

Tot în aceeși zi, în jurul orei 18:56, în localitatea Costești, din același raion, cadavrul unui bărbat de 70 de ani a fost găsit zăcând fără suflare în propria locuință. Se presupune că acesta ar fi decedat, după ce s-ar fi intoxicat cu monoxidul de carbon emanat de o sobă defectă.