Un bărbat a comandat omorul fostei soții contra sumei de 5 mii de euro
Un bărbat a fost trimis în judecată pentru pregătirea comiterii unui omor la comandă.
Potrivit probelor administrate, în perioada anului 2022, inculpatul a inițiat acțiuni concrete pentru a angaja o persoană care să comită omorul fostei sale soții. Acesta a oferit sume de bani, a furnizat detalii personale despre victimă (inclusiv fotografii, domiciliul și locul de muncă) și a propus ca omorul să fie comis prin spânzurare, promițând o recompensă de 5.000 euro, transmite NordInfo.MD.
„Infracțiunea nu a fost consumată din motive independente de voința inculpatului, fiind întreruptă prin intervenția autorităților”, anunță Procuratura Bălți.
Deși, inculpatul nu și-a recunoscut vina în săvârșirea faptelor imputate, vinovăția acestuia a fost dovedită pe deplin, astfel fiind condamnat la 10 ani de închisoare, cu executarea pedepsei într-un penitenciar de tip închis. La moment sentința nu este definitivă și poate fi contestată cu apel.
(VIDEO) Doi tineri s-au bușit cu motocicleta într-o mașină a poliției, la Sîngerei. Sunt victime
Doi tineri au ajuns la spital, după ce motocicleta cu care se deplasau s-a izbit într-o autospecială a MAI. Cazul a avut loc noaptea trecută, în jurul orei 23:00, pe o stradă din localitatea Mărinești din raionul Sîngerei, susțin sursele PulsMedia.MD.
Tânăr de 23 de ani din raionul Florești, prins cu zeci de pachețele de hașiș
Un tânăr de 23 de ani din satul Gura Căinarului, raionul Florești, a fost depistat de polițiști având asupra sa zeci de pachețele ce conțineau o substanță suspectată a fi hașiș.
Motociclist rănit în urma unui accident pe o stradă din Chișinău
Un motociclist a ajuns la spital, după ce a fost implicat într-un accident rutier. Cazul a avut loc în această după-amiază, în jurul orei 18:20, pe strada Uzinelor din capitală.