Din august, facturile pentru gaze vor emise de Energocom
Începând cu luna august, facturile pentru gaze naturale vor fi emise de Energocom și nu de Moldovagaz, așa cum se întâmplă în prezent. Cetățenii nu trebuie să întreprindă vreo acțiune suplimentară – procesul va avea loc automat. Cu precizări în acest sens vine Guvernul în contextul în care, în următoare lună, Energocom va prelua controlul asupra infrastructurii de asigurare cu gaz a țării.
„Energocom, compania statului, va fi responsabilă de livrarea gazelor pentru toate gospodăriile, și nu Moldovagaz. Adică „Energocom” va cumpăra gaz pentru Republica Moldova. Deja avem cumpărate peste 50% din necesarul de gaze pentru noul sezon rece: octombrie – martie”, a precizat premierul Dorin Recean, transmite IPN.
La sfârșitul lunii mai, Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică a adoptat o hotărâre prin care societatea pe acțiuni Energocom a fost desemnată în calitate de furnizor cu obligații de serviciu public pentru o perioadă de trei ani.
Potrivit ANRE, decizia vine în contextul riscului ca SA Moldovagaz să nu mai poată asigura obligațiile de serviciu public după data de 31 iulie 2025, din cauza nerespectării cerinței legale de separare a activității de furnizare față de cea de transport al gazelor naturale.
Agresiune asupra unui minor la Cahul, stopată de intervenția carabinierilor
În timpul misiunilor de menținere și asigurare a ordinii publice în municipiul Cahul, angajații DR „Sud” au intervenit operativ după ce un bărbat a sesizat că fiul său minor este agresat fizic de un grup de tineri.
Operațiunea „Girofar” a fost lansată de Poliție la nivel național
Începând de astăzi 23 iunie și până la 26 iunie, polițiștii INSP desfășoară, la nivel național, operațiunea „GIROFAR”, având drept scop sporirea disciplinei în trafic și prevenirea accidentelor rutiere.
Contrabandă cu iz de cafea! Vameșii au descoperit saci cu cafea, fără acte de proveniență
Saci cu cafea solubilă și o pompă industrială de 50.000 de lei, transportate fără acte de proveniență, au fost depistate de vameși în urma unor controale.