O alee de arbori decorativi a fost replantată, după o acțiune de vandalizare în sectorul Rîșcani

Primăria Municipiului Chișinău informează că în scuarul din str. Nicolae Dimo, 7/3, sectorul Râșcani, a avut loc o acțiune de plantare a unei alei de arbori decorativi. Această acțiune reprezintă un gest de răspuns din partea municipalității la actul de vandalism comis în noaptea de 8 spre 9 mai 2025, când 40 de copaci plantați anterior au fost distruși intenționat.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 14 mai 2025, 14:36
parc

În acest context, Primarul General, Ion Ceban, alături de responsabili municipali și locuitorii din zonă, au plantat 50 de copaci de specia Liquindambar.

„Nu ne lăsăm descurajați și continuăm să investim în spațiile verzi ale orașului nostru, oferind astfel comunității un mediu plăcut și prietenos. Condamn ferm aceste practici și transmit un mesaj clar tuturor celor care încearcă, prin tertipuri și tentative de înregistrare fictivă a condominiilor, să preia ilegal terenuri publice: nu veți construi nicăieri în oraș dacă veți continua să acționați în acest mod”, a declarat Primarul General.

De asemenea, edilul capitalei a precizat că acesta nu este un caz izolat și a avertizat pe toți cei implicați în asemenea scheme că prin amenințări de vandalism autoritățile municipale nu pot fi intimidate.

E de menționat că, pe această adresă Primăria Chișinău urmează să instaleze rețeaua de iluminat public, să amenajeze un teren de joacă pentru copii și un spațiu de fitness, iar pentru siguranța cetățenilor, vor fi montate camere de supraveghere video.

Autoritățile municipale aduc mulțumiri cetățenilor pentru implicare și susținere.