Un pui de lebedă, salvat după ce a rămas blocat într-o plasă de pescuit
O intervenție mai puțin obișnuită. Un pui de lebedă a fost salvat după ce a rămas blocat într-o plasă de pescuit. Cazul a avut loc în după amiaza zilei de sâmbătă, 14 iunie, pe suprafața unui bazin acvatic situat pe șoseaua Muncești 795 din municipiul Chișinău.
La fața locului au intervenit două echipe de salvatori și pompieri. Aceștia s-au apropiat cu o barcă de puiul de lebăda aflat în dificultate, scrie NordInfo.MD.
„În scurt timp, salvatorii, cu mare grijă, au reușit să elibereze pasărea în siguranță. După intervenția de succes, puiul de lebădă a fost lăsat în libertate. Astfel de misiuni subliniază faptul că salvatorii și pompierii intervin nu doar pentru a salva vieți omenești, ci și pentru a proteja și salva animale aflate în pericol”, precizează Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU).
Conform datelor statistice, de la începutul anului 2025 salvatorii au reușit să salveze 219 animale aflate în diverse situații de risc.
Încă doi copii s-au înecat, la Drochia și Nisporeni
Doi copii au murit, după ce s-au înecat în seara zilei de 25 iunie curent în bazinele acvatice din raioanele Drochia și Nisporeni.
Accident grav în Italia: O femeie din Republica Moldova, lovită de un taxi pornit fără șofer
O moldoveancă a ajuns în stare foarte gravă la spital, după ce a fost lovită de un taxi scăpat de sub control pe un trotuar din centrul Romei, capitala Italiei.
Caz de tortură: Un fost polițist din Chișinău, condamnat la închisoare. Ce i-a făcut unui bărbat
Un fost subofițer superior al Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă din cadrul Direcției de Poliție a municipiului Chișinău a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru tortură. Instanța a dispus executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semi-închis și i-a interzis să ocupe funcții publice timp de șase ani.