(VIDEO) Trei adolescenţi de 12 şi 13 ani morţi, în Spania, după ce au sărit în mare de pe stânci la Tarragona. Trei zile de doliu

Trei adolescenţi în vârstă de 12 şi 13 ani au murit pe o plajă, pe care a fost ridicat steagul galben, din cauza unor valuri puternice, la Tarragona, în Catalonia (nord-est), au anunţat autorităţile.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 22 iunie 2026, 21:03
Trei adolescenţi de 12 şi 13 ani morţi, în Spania, după ce au sărit în mare de pe stânci la Tarragona.

Accidentul a avut loc vineri, pe o plajă la Arrabassada, unde un grup de şase băieţi a sărit în mare de pe stânci.

Trei dintre ei au reuşit să ajungă singuri la mal, iar ceilalţi au fost salvaţi de salvamari.

Un băiat în vârstă de 12 ani a murit pe plajă, în pofida unor încercări de reanimare.

Alţi doi adolescenţi în vârstă de 13 ani au fost transportaţi la spital în stare critică, după care au murit, au anunat serviciile regionale de urgenţă.

Preşedintele Cataloniei, Salvador Illa, s-a declarat pe X "profund întristat".

"Nu există cuvinte pentru a exprima o durere atât de mare", a scris el.

Primăria din Tarragona a decretat trei zile de doliu.

Primăria din Tarragona a decretat trei zile de doliu.
"Nu trebuie să ne asumăm riscuri inutile. În niciun caz nu trebuie să sărim de pe stânci", a cerut primarul din Tarragona, Ruben Viñuales

"Nu trebuie să ne asumăm riscuri inutile. În niciun caz nu trebuie să sărim de pe stânci", a cerut primarul din Tarragona, Ruben Viñuales.

Sursa: news.ro

Negocieri SUA-Iran: Delegaţiile au convenit asupra unei „foi de parcurs” pentru a ajunge la un acord final / „Linie de comunicare” pentru a asigura tranzitul prin Strâmtoarea Ormuz

Statele Unite şi Iranul au convenit asupra unei „foi de parcurs” pentru a ajunge la un acord final în termen de 60 de zile şi a pune capăt războiului din Orientul Mijlociu, în timpul primei runde de discuţii din Elveţia, au anunţat, luni, mediatorii pakistanezi şi din Qatar.