Ministrul Sănătății din România a vizitat Institutul de Medicină Urgentă

Ministrul Sănătății din România, Alexandru Rafila, împreună cu ministra Sănătății Ala Nemerenco au efectuat o vizită la Institutului de Medicină Urgentă (IMU).

publicat de Anatol Chirilov
vineri, 24 noiembrie 2023, 18:10
MS

Oficialii au vizitat Unitatea Primiri Urgențe, blocul operator și secția de terapie intensivă. De asemenea, miniștrii au discutat cu o parte din personalul medical al instituției despre dificultățile din sistemele de sănătate.

Printre subiectele abordate se numără și investițiile în instituțiile medico-sanitare publice, care au inclus dotarea cu echipamente de ultimă generație și renovarea spitalelor; regionalizarea serviciilor de înaltă performanță; importanța schimbului de bune practici între specialiștii din România și din Republica Moldova, motivarea lucrătorilor medicali.