Incendiu într-un bloc din sectorul Botanica. Mai multe persoane - evacuate
Mai multe persoane, inclusiv patru minori, au fost evacuate de pompieri dintr-un bloc de locuit, în urma unui incendiu izbucnit pe strada Burebista nr. 66/2 din municipiul Chișinău. Cazul a fost înregistrat ieri-seara, într-un bloc de locuințe cui cinci nivele.
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) spune că pentru lichidarea arderii au fost îndreptate patru echipaje de salvatori și pompieri. Ajunși, aceștia au stabilit că flăcările au cuprins mai multe bunuri învechite din interiorul camerei cu suprafața de 15 m2.
„Salvatorii, în mod prioritar au evacuat din interiorul locuinței afectate, proprietara, o femeie în vârstă de 78 de ani. Acesta fiind în stare de șoc, dar conștientă fără careva traumatisme.Totodată, pentru evitarea intoxicării cu produsele de ardere, pompierii au evacuat de urgență locatarii din scara blocului, care a fost inundată cu fum. Angajații IGSU au reușit să scoată din zona de risc 15 persoane, inclusiv 4 copii. Persoanele evacuate nu au avut de suferit.Pompierii au reușit localizarea arderii la ora 20:49, evitând răspândirea acesteia către apartamentele vecine. În urma cercetărilor efectuate de specialiștii IGSU, s-a stabilit prealabil că incendiu ar fi izbucnit din cauza unui scurtcircuit al firelor electrice”, menționează IGSU într-un comunicat.
În ultimele 24 de ore, salvatorii și pompierii au intervenit în 31 situații de risc. Potrivit datelor statistice ale IGSU, de la începutul anului 2025 au fost înregistrate 269 de incendii în urma cărora 23 de persoane au decedat.
Lot comercial de produse utilizate în medicina estetică, depistat la Leușeni
O tentativă de introducere ilicită în țară a unui lot comercial de produse utilizate în medicina estetică a fost contracarată de polițiștii de frontieră din cadrul PTF Leușeni, în conlucrare cu funcționarii vamali.
(VIDEO) Au murit la datorie: cei doi polițiști accidentați la Sîngerei au pierdut lupta la spital
Doi polițiști din nordul țării au fost loviți în plin de o mașină în timp ce documentau o contravenție. Tragedia s-a produs în după amiaza zilei de marți, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei. Victimele au decedat la spital, în pofida eforturilor medicilor de a le salva viața.
Copil de 6 ani, la un pas de a se îneca într-un bazin improvizat. Mama, ghidată telefonic de medici să acorde ajutor
Un copil de 6 ani era cât pe ce să se înece într-un bazin improvizat. Cazul a avut loc în localitatea din raionul Strășeni. Mama copilului a chemat ambulanța în seara de 20 iunie, la ora 20:36.