Investiții de 60 de milioane la spitalul din Bălți. De mâine, UPU își deschide ușile pentru pacienți
De mâine, pacienții din nordul țării se vor bucura de condiții bune la Unitatea Primiri Urgente. Departamentul a fost inaugurat oficial și prezentat ministrei Sănătății, Ala Nemerenco. În modernizarea serviciilor medicale au fost investiți 60 de milioane de lei.
„Din bugetul de stat, din bugetul Ministerului Sănătății, a contribuțiilor tuturor cetățenilor, în acest UPU au fost investiți 46,2 milioane de lei”, a declarat Ala Nemerenco, scrie NordInfo.MD.
Lucrările au demarat grație proiectului transfrontalier SMURD 2, cu o finanțare de 2 milioane de lei. Alți parteneri externi au contribuit cu echipamente de peste 15 milioane de lei.
„Avem defibrilatoare automate, monitoare, oxigen și aer comprimat, care sunt pe acest edouă pendante”, a povestit Gheorghe Brînza, irectorul Spitalului Clinic Bălți.
„În această cameră am montat și sistem de gaze medicale. În cazul în care vom avea un pacient inconștient sau un pacint căruia trebuie să-i facem anestezie, o putem face și la un pacient inconștient”, a adăugat medicul-șef.
„Bălțiul nu avea nici rezionană magnetică, nici tomografie computerizată. Acesta este un pas foarte important pentru medicina publică din Bălți”, a menționat ministra.
Medicii spun că grație noilor condiții, vor veni la muncă cu mai multă satisfacție.
„Mulți ani am lucrat în condiții foarte grele. Condițiile au fost chiar mizerabile, uneori și pacienții ne întrebau cum noi lucrăm aici. În sfârșit, ne vom bucura noi și pacienții. Toată lumea va vedea și va simți progresul”, a spus Stanislav Cozma, medic de urgență.
„Aparatajul este modern, ne va ajuta să intervenim la pacienții critici, să salvăm vieți. Acesta este principalul obicetiv”, a spus Igor Calistru, medic de urgență.
Importantă este și divizarea în patru coridoare, roșu, galben, verde și albastru, în funcție de urgența și complicitatea cazului.
„Sunt patru coridoare, dar, în fiecare secție este personal medical care lucrează non-stop, avem personal suficient”, a menționat Vlada Flocea, șefa Departamentului UPU.
Ministra Sănătății a venit cu un îndemn către medici.
„Trebuie să lucrăm mai mult asupra schimbării atitudinii față de pacienți, pentru ca ei să fie întâlniți cu compasiune, răbdare, atitudine etică. Nu toți au necesara răbdare și căldură pentru pacienți. Asta este tot ce v cer în loc.”
Anual, peste 55 de mii de pacienți sunt deserviți la Unitatea Primiri Urgente a Spitalului Clinic Bălți.
Lot comercial de produse utilizate în medicina estetică, depistat la Leușeni
O tentativă de introducere ilicită în țară a unui lot comercial de produse utilizate în medicina estetică a fost contracarată de polițiștii de frontieră din cadrul PTF Leușeni, în conlucrare cu funcționarii vamali.
(VIDEO) Au murit la datorie: cei doi polițiști accidentați la Sîngerei au pierdut lupta la spital
Doi polițiști din nordul țării au fost loviți în plin de o mașină în timp ce documentau o contravenție. Tragedia s-a produs în după amiaza zilei de marți, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei. Victimele au decedat la spital, în pofida eforturilor medicilor de a le salva viața.
Copil de 6 ani, la un pas de a se îneca într-un bazin improvizat. Mama, ghidată telefonic de medici să acorde ajutor
Un copil de 6 ani era cât pe ce să se înece într-un bazin improvizat. Cazul a avut loc în localitatea din raionul Strășeni. Mama copilului a chemat ambulanța în seara de 20 iunie, la ora 20:36.