Maia Sandu la Cartierul General al NATO. A reafirmat angajamentul R.Moldova pentru pacea și securitatea regională
Președintele Maia Sandu a efectuat o vizită oficială la Cartierul General al Organizației Tratatului Atlanticului de Nord (NATO), cu sediul la Bruxelles, marcând 30 de ani de Parteneriat pentru Pace între Republica Moldova și NATO. Acest parteneriat a contribuit la un mediu mai sigur pentru cetățeni, la întărirea capacităților de apărare ale armatei și la reziliența societății noastre în ansamblu.
În cadrul vizitei, șeful statului a avut o întrevedere cu Secretarul General al NATO, Mark Rutte. Discuțiile s-au concentrat pe securitatea regională, amenințările hibride – inclusiv interferența în alegeri și corupția electorală – și pe necesitatea unor acțiuni comune pentru protejarea democrațiilor din regiune.
Adresându-se Consiliului Nord-Atlantic (NAC), principala structură decizională a NATO, formată din reprezentanții celor 32 de state membre, Președintele Maia Sandu a subliniat eforturile Moldovei de a menține pacea și stabilitatea cu un război la graniță și de a-și consolida reziliența în fața amenințărilor hibride.
Sandu a atras atenția asupra tacticilor de interferență externă în procesele democratice, precum finanțarea ilicită a partidelor și manipularea informațiilor, care subminează democrația și încrederea cetățenilor. Președintele a evidențiat și importanța cooperării internaționale pentru apărarea democrațiilor în lume și promovarea păcii.
Vizita la Cartierul General al NATO subliniază angajamentul Republicii Moldova de a coopera cu țările partenere pentru a asigura securitatea cetățenilor, de a proteja procesele democratice în țara noastră și de a consolida rolul său ca partener de încredere în securitatea regională.
Ministerul Sănătății emite aviz negativ pentru politica bugetar fiscală. Argumentele lui Emil Ceban
Ministerul Sănătății a emis aviz negativ la politica bugetar-fiscală. Urmare a reglementărilor, se va aplica 20% la medicamente, în anul 2027.
Anastasia Taburceanu pleacă de la Moldatsa și promite să restituie sporurile salariale
Anastasia Taburceanu a anunțat că și-a depus cererea de eliberare din funcție și că va restitui toate sumele încasate sub formă de sporuri și adaosuri la salariul de bază pe perioada în care a activat în cadrul instituției.
Raport Promo-LEX privind finanțarea partidelor: Mai multe donații de la cetățeni și cheltuieli neraportate
Partidele politice din Republica Moldova încep să depindă mai puțin de finanțarea de la buget și atrag tot mai multe fonduri din donațiile cetățenilor. Este una dintre concluziile unui raport prezentat de Promo-LEX, care analizează modul în care au fost finanțate formațiunile politice în 2025.