Lilian Carp despre noile taxe vamale pentru stânga Nistrului: A venit timpul să înceapă procesul de reîntregire al R.Moldova

Acum toți agenții economici sunt puși în condiții egale, iar unul din semnalele transmise de Chișinău administrației separatiste de la Tiraspol e că a venit timpul pentru a începe procesul de reintegrare, a declarat deputatul PAS, Lilian Carp, la un post de televiziune privat. El a mai adăugat că autoritățile de la Chișinău au și un plan de acțiuni în cazul în care Tiraspolul va încerca să șantajeze fermierii, cum ar fi oferirea compensațiilor pentru aceștia, scrie Realitatea.MD.

publicat de Vadim Ungureanu
vineri, 12 ianuarie 2024, 12:13
Carp

„Până acum a fost o discriminare în raport cu agenții economici din Republica Moldova, acum s-a reușit ca toți agenții economici să fie puși în condiții egale. Este o decizie prin care transmitem câteva mesaje: ei activează pe teritoriul Republicii Moldova, chiar dacă se autoproclamă independenți și a venit timpul să înceapă procesul de reîntregire al Republicii Moldova”, a declarat Lilian Carp.

Lilian Carp a menționat că de data aceasta administrația nerecunoscută din stânga Nistrului nu este în situația de a mai pune condiții.

„Până în 2014 ei puteau cumva să dicteze ori chiar să șantajeze RM, inclusiv cu fermierii. Odată cu începerea războiului din Ucraina s-au terminat lanțurile logistice care veneau pe segmentul transnistrean a frontierei. Acum noi știm ce, cum consumă, ei nu sunt în situația ca să înceapă să dicteze anumite lucruri. Nu au de ales, ori trebuie să înceapă procesul de reintegrare și înțeleg că fac parte din RM ,și se termină jocul de-a separatismul ori va trebui să discutăm”, a mai spus deputatul.

Precizăm că, în dimineața zilei de joi, 11 ianuarie, mai mulți angajați ai întreprinderilor din stânga Nistrului au protestat față de introducerea taxelor vamale de către Chișinău.

De la 1 ianuarie 2024 a intrat în vigoare noul Cod vamal al Republicii Moldova, în virtutea căruia firmele din Transnistria vor trebui să plătească taxe vamale la bugetul Republicii Moldova. Până acum, deşi companiile din regiunea transnistreană erau înregistrate la Chişinău ca agenţi economici moldoveni, ele plăteau taxe vamale la bugetul transnistrean.

Astfel, începând cu 1 ianuarie 2024, agenţii economici din regiunea transnistreană vor achita toate plăţile aferente pentru importul mărfurilor aşa cum o fac şi celelalte companii din Republica Moldova. În acelaşi timp, la importul bunurilor în regiunea transnistreană, se va ţine cont de preferinţele acordate în conformitate cu tratatele şi acordurile internaţionale la care Republica Moldova este parte.

(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară

Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.