Poliția Națională confirmă omorul comis de o adolescentă de 17 ani în sectorul Botanica. S-a predat singură oamenilor legii
IGP confirmă uciderea unui bărbat de 42 de ani de către o adolescentă de 17 ani, în amiaza zilei de ieri, 16 septembrie, într-un apartament din sectorul Botanica, despre care a scris PulsMedia.MD cu referire la surse apropiate anchetei.
„Polițiștii sectorului Botanica au reținut o minoră de 17 de ani, suspectată de omorul unui bărbat din capitală. Despre crimă, oamenii legii au fost alertați, ieri, chiar de către suspectă. Grupa operativă a stabilit preliminar că omorul a fost comis în urma unui conflict izbucnit între suspectă și victimă, un bărbat de 42 de ani, în rezultatul consumului de alcool.Din cauza multiplelor leziuni corporale cauzate prin înjunghiere, victima a decedat la fața locului”, se arată într-un comunicat al IGp.
Potrivit surselor PulsMedia.MD, din declarațiile adolescentei s-a aflat că aceasta ar activa la un hotel din capitală și locuia cu chirie în apartamentul victimei de pe bulevardul Dacia.
Aceasta și-ar fi recunoscut vina și ar fi declarat polițiștilor că bărbatul de 42 de ani ar fi încercat să o violeze.
Oamenii legii au inițiat o cauză penală pentru comiterea infracțiunii de omor, iar dacă vinovăția bănuitei va fi demonstrată, aceasta riscă închisoare de la 10 la 15 de ani.
(VIDEO) A încercat să obțină zeci de mii de lei de la o femeie de 89 de ani. Tânăr de 20 de ani, reținut la Bălți
Un tânăr de 20 de ani a fost reținut de polițiștii din Bălți, fiind suspectat că făcea parte dintr-o grupare care punea în aplicare escrocherii prin metoda „ruda implicată în accident”.
Vehicule dezmembrate și cu termenul de aflare în țară depășit, descoperite în cadrul unui control vamal
În urma unei acțiuni de control desfășurate de ofițerii Echipelor mobile ale Serviciului Vamal, au fost depistate mai multe mijloace de transport în stare parțial dezmembrată, introduse anterior pe teritoriul Republicii Moldova sub regim vamal de admitere temporară.
(VIDEO) Zeci de mii de euro, găsiți de vameși într-o ladă frigorifică, la Leușeni
Ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, au deconspirat o tentativă de contrabandă cu 168.800 de euro într-un microbuz care transporta colete din Irlanda.