Intoxicație cu ciuperci – 4 persoane au ajuns la spital în stare gravă

Patru persoane (3 femei și un bărbat) cu vârstele cuprinse între 35-65 de ani, au ajuns la spital în stare gravă, în urma unei intoxicații alimentare provocate de consumul de ciuperci. Incidentul a avut loc în seara zilei de 21 august, într-o suburbie a mun. Chișinău.

publicat de Veronica Ciortan
vineri, 22 august 2025, 17:27
Intoxicație cu ciuperci – 4 persoane au ajuns la spital în stare gravă

S-a determinet că intoxicația s-ar fi produs în urma consumului de ciuperci culese în pădurea din raionul Edineț și pregătite de membrii familiei pentru cină. Ținând cont de gravitatea cazului și numărul mare de victime a fost solicitată în ajutor echipa SAMU Buiucani, care a intervenit prompt.

Membrii echipelor AMU au acordat primul ajutor medical calificat, efectuând lavajul gastric pentru eliminarea toxinelor, administrarea medicamentelor, perfuziilor intravenoase pentru dezintoxicație și susținerea volemică, oxigenoterapiei, întru stabilizarea stării grave a celor patru pacienți.

De urgență, medicii de pe ambulanță au transportat pacienții cu monitorizarea permanentă a parametrilor vitali la IMSP Spitalul Clinic Municipal „Sfânta Treime” pentru investigații și tratament specializat în condiții de staționar.

În Moldova vor fi închise 13 centre Certiport care oferă certificate ce permit scutirea de examenul de informatică de la bacalaureat

În Moldova vor fi desființate 13 din cele 18 centre de testare Certiport, care oferă certificate ce permit scutirea de examenul de informatică de la bacalaureat. Până în prezent, 15 astfel de documente au fost anulate. Măsurile au fost anunțate de ministrul educației și cercetării, Dan Perciun, în contextul anc.hetei privind eliberarea frauduloasă a unor astfel de certificate