Ion Ceban a avut o întrevedere cu premierul României, Marcel Ciolacu

Primarul general al mun.Chișinău, Ion Ceban, a avut o întrevedere cu premierul României, Marcel Ciolacu. Despre acest lucru, oficialul a scris pe pagina sa de Facebook.

publicat de Anatol Chirilov
luni, 1 aprilie 2024, 16:00
Ion Ceban

Interlocutorii au discutat mai multe subiecte, printre care, prioritar, despre proiectele realizate în comun atât în Chișinău, cât și în R. Moldova.

,,În ultimii ani, împreună cu colegii din România, am reușit să implementăm mai multe proiecte frumoase în diverse domenii, cum ar fi infrastructură, cultură, educație, dar și altele.”, a menționat Ion Ceban.

Ion Ceban i-a mulțumit din numele cetățenilor pentru sprijinul oferit Republicii Moldova, inclusiv în parcursul nostru de integrare europeană.

(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară

Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.