Pescuit cu final tragic, la Orhei. Cadavrul unui bărbat scos din apele râului Răut

Un bărbat a mers la pescuit, dar a murit înecat. Tragedia a avut loc în seara zilei de luni, 22 martie, în localitatea Brăviceni, din raionul Orhei, susțin sursele PulsMedia.MD.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 23 iulie 2025, 09:54
pescuit

Victima s-a dovedit a fi un bărbat în vârstă de 66 de ani. Fiul acestuia a alertat poliția, după ce bărbatul ar fi mers la pescuit, însă nu a mai revenit acasă.

Amicul său, cu care acesta a mers la pescuit, ar fi declarat oamenilor legii că bărbatul ar fi intrat în apă și s-a depărtat de mal, după care nu a mai dat niciun semn de viață.

Din nefericire, acesta a fost găsit înecat în râul Răut.

Medicul-legist, venit la fața locului, nu a depistat semne de moarte violentă pe surpafața cadavrului.

Oamenii legii cercetează cazul pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs tragedia.

Potrivit datelor statistice, de la începutul anului 2025, 34 de persoane, inclusiv 6 minori s-au înecat în bazinele și râurile din țară.

Omagiu pentru polițiștii care au murit la Sîngerei. Toate autospecialele din țară vor porni simultan girofarele

Poliția Națională informează că, în semn de recunoștință, reculegere și profund respect față de memoria celor doi polițiști care și-au pierdut viața, ieri, în urma unui grav accident produs în timpul exercitării atribuțiilor de serviciu, astăzi, la ora 09:00, toate autospecialele de poliție din țară, indiferent de locul în care se află sau de misiunea desfășurată, vor porni simultan semnalele acustice pentru un moment de comemorare.