Reacția lui Recean după anunțul Gazprom privind sistarea în totalitatea a furnizării volumelor de gaze către R. Moldova
Prim-ministrul Dorin Recean a venit cu o reacție după anunțul companiei ruse Gazprom privind sistarea în totalitatea a furnizării volumelor de gaze către Republica Moldova. Șeful Guvernului a o astfel de practică este condamnabilă, iar țara noastră este pregătită să facă față acestei crize datoărită diversificării în prelabil a surselor de achiziționare a gazului.
Premierul RM a subliniat că Federația Rusă folosește în prezent energia ca o armî politică împotriva țării noastre.
„Această decizie confirmă, încă o dată intenția Kremlinului de a lăsa locuitorii din regiunea transnistreană fără lumină și căldură în mijlocul iernii. Rusia folosește energia ca armă politică, transformând oamenii din regiunea transnistreană, pe care o controlează prin armata staționată ilegal, în ostatici”, se arată în mesajul premierului.
Guvernul condamnă aceste tactici opresive și reiterează că nu va recunoaște vreo pretinsă datorie, care a fost invalidată de auditul internațional.
Potrivit șefului executivului de la Chișinău, Republica Moldova a diversificat sursele de aprovizionare cu gaze naturale pentru a reduce dependența de un singur furnizor pentru malul drept. De aceea, țara noastră „este pregătită să gestioneze orice situație apărută în urma deciziei Kremlinului”.
Potrivit spuselor primului ministru, autoritățile de Chișinău iau în calcul inclusiv recurgerea la arbitrajul internațional pentru soluționarea litigiilor cu gigantul rus Gazprom.
„Noi vom continua să asigurăm aprovizionarea cu gaze naturale din alte surse și să protejăm consumatorii vulnerabili. Totodată, Guvernul va analiza cu atenție opțiunile legale, inclusiv recurgerea la arbitraj internațional pentru a proteja interesele noastre naționale și pentru a solicita despăgubiri în urma deciziilor Kremlinului, care cauzează pierderi economice și afectează siguranța și securitatea cetățenilor Republicii Moldova”, a mai declarat Dorin Recean.
Ministerul Sănătății emite aviz negativ pentru politica bugetar fiscală. Argumentele lui Emil Ceban
Ministerul Sănătății a emis aviz negativ la politica bugetar-fiscală. Urmare a reglementărilor, se va aplica 20% la medicamente, în anul 2027.
Anastasia Taburceanu pleacă de la Moldatsa și promite să restituie sporurile salariale
Anastasia Taburceanu a anunțat că și-a depus cererea de eliberare din funcție și că va restitui toate sumele încasate sub formă de sporuri și adaosuri la salariul de bază pe perioada în care a activat în cadrul instituției.
Raport Promo-LEX privind finanțarea partidelor: Mai multe donații de la cetățeni și cheltuieli neraportate
Partidele politice din Republica Moldova încep să depindă mai puțin de finanțarea de la buget și atrag tot mai multe fonduri din donațiile cetățenilor. Este una dintre concluziile unui raport prezentat de Promo-LEX, care analizează modul în care au fost finanțate formațiunile politice în 2025.