Noua componență a colegiilor de selecție și disciplină din cadrul Consiliului Superior al Procurorilor a fost aleasă

Adunarea Generală a Procurorilor a ales, astăzi, noua componență a colegiilor de selecție și disciplină din cadrul Consiliului Superior al Procurorilor.

publicat de Veronica Ciortan
marți, 11 februarie 2025, 18:54
Consiliul Superior al Procurorilor

Membri ai Colegiului pentru selecția și evaluarea procurorilor au fost aleși procurorii: Natalia Andronic, Vasile Buzu, Marcel Dimitraș, Mariana Gornea, Tatiana Gulea, Corneliu Lavciuc, Grigore Niculița, Constantin Șușu și Nicolae Zanevici.

Membri ai Colegiului de disciplină și etică au fost desemnați procurorii: Viorel Beiu, Alexandru Lozan, Constantin Șușu și Eugenia Zubco.

Procurorul general, Ion Munteanu, a menționat că, într-un context social și juridic dificil și incert, în continue schimbări care își lasă amprenta semnificativ în raport cu eficiența sistemului procuraturii, este esențială adaptarea și perfecționarea, pentru a putea răspunde prompt provocărilor actuale.

„O provocare majoră a fost reprezentată de noile tendințe de corupere electorală. Și aceasta este o experiență care îi obligă să fie mai vigilenți în combaterea acestui flagel și să intensifice eforturile pentru asigurarea unui proces electoral corect și transparent. Fiecare din noi are un rol esențial în construirea unei procuraturi puternice, care este percepută ca fiind dreaptă și imparțială. Orice acțiune a procurorilor influențează nu doar dosarele din gestiune, ci și percepția publicului asupra justiției”, a declarat procurorul general.

Consiliul Superior al Procurorilor

Consiliul Superior al Procurorilor

Consiliul Superior al Procurorilor

Consiliul Superior al Procurorilor

Consiliul Superior al Procurorilor

Consiliul Superior al Procurorilor

Consiliul Superior al Procurorilor

Consiliul Superior al Procurorilor

Consiliul Superior al Procurorilor