Cum se simte băiatul de 6 ani, electrocutat într-un parc din Chișinău

Starea băiatului de 6 ani, care a fost electrocutat în timp ce se juca în parcul de la intersecția străzii Sarmisegetusa cu bulevardul Cuza Vodă din sectorul Botanica, s-a îmbunătățit. Micuțul fiind transferat într-o secție obișnuită.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 22 iulie 2024, 10:11
Elctrocutat

Potrivit reprezentanților, Institutului Mamei și Copilului din Capitală, Maxim Cazacu,  în zilele următoare micuțul ar putea fi deja externat.

Amintim că o fetiță de 11 ani a murit după ce s-a electrocutat în timp ce se juca în parcul de la intersecția străzii Sarmisegetusa cu bulevardul Cuza Vodă din sectorul Botanica. Nenorocirea s-a produs după ce copila ar fi atins niște fire care ar fi produs un scurtcircuit. Un alt copil, un băiețel de șase ani, a supraviețuit și se află la spital. Pe acest caz a fost inițiat un proces penal în cadrul căruia urmează a fi stabilite toate circumstanțele.