„E-Dosar”, o platformă digitală care va integra toate dosarele penale și contravenționale din Moldova
Toate dosarele penale și contravenționale se vor regăsi pe o platformă digitală. Ministerul Afacerilor Interne a elaborat conceptul Sistemului informațional automatizat „e-Dosar”, care urmează să îmbunătățească fluxul de colectare, procesare și distribuție a datelor și informațiilor între instituțiile implicate în procesul juridic și administrativ, transmite IPN.
„Majoritatea schimburilor de informații în cadrul MAI, precum și în afara MAI sunt efectuate în baza documentelor pe suport hârtie. Nu există sisteme informatice și tehnologii ce ar facilita procesul. Această stare de fapt afectează performanța operațională și instituțională pe domeniul urmăririi penale”, precizează Ministerul de Interne.
Potrivit instituției, sistemul actual de colectare a datelor despre infracțiuni nu acoperă pe deplin necesitățile ofițerilor de urmărire penală prin lipsa în sistem a evidenței actelor procesuale la faza urmăririi penale, acesta de facto fiind un sistem destinat stocării informației statistice, despre evidență a infracțiunilor, cauzelor penale și persoanelor care au săvârșit infracțiuni.
Implementarea Sistemului informațional automatizat „e-Dosar” va permite automatizarea și digitalizarea proceselor, precum și reducerea timpului de procesare a dosarelor și eliminarea activităților manuale repetitive prin utilizarea tehnologiilor moderne.
Proiectul de hotărâre pentru aprobarea Conceptului Sistemului informațional automatizat „e-Dosar” a fost publicat pentru consultări publice, iar ulterior urmează să fie examinat de Guvern.
Contrabandă cu iz de cafea! Vameșii au descoperit saci cu cafea, fără acte de proveniență
Saci cu cafea solubilă și o pompă industrială de 50.000 de lei, transportate fără acte de proveniență, au fost depistate de vameși în urma unor controale.
Lot comercial de produse utilizate în medicina estetică, depistat la Leușeni
O tentativă de introducere ilicită în țară a unui lot comercial de produse utilizate în medicina estetică a fost contracarată de polițiștii de frontieră din cadrul PTF Leușeni, în conlucrare cu funcționarii vamali.
(VIDEO) Au murit la datorie: cei doi polițiști accidentați la Sîngerei au pierdut lupta la spital
Doi polițiști din nordul țării au fost loviți în plin de o mașină în timp ce documentau o contravenție. Tragedia s-a produs în după amiaza zilei de marți, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei. Victimele au decedat la spital, în pofida eforturilor medicilor de a le salva viața.