Petru Rotaru participă la reuniunile de primăvară ale Grupului Băncii Mondiale și ale FMI

În perioada 15-20 aprilie curent, ministrul Finanțelor Petru Rotaru efectuează o vizită de lucru la Washington D.C., SUA, în cadrul căreia participă la ședințele de primăvară ale grupului Băncii Mondiale și Fondului Monetar Internațional (FMI), împreună cu secretarul de stat al Ministerului, dl Ion Gumene și delegația Băncii Naționale a Moldovei.

publicat de Anatol Chirilov
luni, 15 aprilie 2024, 15:04
MF

Delegația moldovenească va avea mai multe întrevederi cu oficiali ai Băncii Mondiale, FMI, Comisiei Europene, BERD (Banca Europeană pentru Reconstrucții și Dezvoltare, Direcției Generale Vecinătate și Negocieri privind Extinderea (DG NEAR), Trezoreriei SUA, și ai altor instituții.

Discuțiile vor viza evoluția și perspectivele economiei globale, promovarea politicilor financiare eficiente, a reformelor structurale, a măsurilor pentru asigurarea stabilității financiare și a rezilienței economice.

Ședințele de primăvară constituie o oportunitate importantă de realizare a schimbului de experiență și opinii ale diverselor țări în domeniile dezvoltării economice și stabilității financiare în contextul evoluțiilor regionale și globale curente, precum și pe termen lung.

Serghei Ivanov – Fermierii suspendă protestele după discuțiile din Parlament, dar avertizează că vor reveni în stradă dacă promisiunile nu vor fi respectate

Deputatul Partidului Nostru și președintele Comisiei parlamentare pentru agricultură și industrie alimentară, Serghei Ivanov, a declarat că fermierii au decis să înceteze acțiunile de protest și blocajele organizate în ultimele zile, după discuțiile purtate la Parlament cu președintele Legislativului, Igor Grosu. Totodată, agricultorii au transmis un avertisment clar că vor reveni la proteste dacă angajamentele asumate de autorități nu vor fi respectate.