Scandal la Sîngerei . Oamenii se tem că vor rămâne fără apă din cauza unui „experiment” al Primăriei Pepeni

Un scandal a izbucnit în comuna Pepeni, raionul Sîngerei, acolo unde mai mulți locuitori acuză Primăria că riscă să-i lase fără apă. Totul a început după ce autoritățile locale au început lucrări la rețeaua de distribuție a apei. Oamenii susțin că nu au fost informați despre intențiile autorităților, iar intervențiile asupra rețelei de apă s-au făcut fără consultare publică.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 25 iunie 2025, 08:42
Pepeni

Pentru a face o lucrare trebuie primarul să vină, să facă o adunare, să spună ce vrea să facă, dar așa, ei au venit și s-au apucat de săpat”, spune un locuitor.

„Apa nu trebuie interzisă, însă noi am dori să se găsească o altă posibilitate, astfel încât apa pe care o consumăm noi să nu fie atinsă, există mai multe posibilități, poate să sape o nouă fântână, pentru cei care necesită apă”, a adăugat alt locuitor.

Scandalul s-a amplificat când un consilier local a ajuns la fața locului. Potrivit acestuia, în loc de discuții, s-a trezit cu poliția.

„Au demarat niște lucrări ilegale, nu ne-au prezentat nici un act, l-am invitat pe (n.r. primar) la fața locului, dar am fost amenințați, a dat cu poliția peste noi pentru a fi amendați, fugăriți, dar cred că până la urmă, dreptatea o să învingă”, a declarat ANDREI GHERBOVEȚCHI, consilier local, comuna Pepeni, r-nul Sîngerei.

„Am dorit să vedem cum merge apa în cealaltă parte de șosea, fântâna este și dacă lumea nu dă voie, pentru că contribuția la apă au pus-o ei, deja noi cu lucrătorii noștri ne-am oprit. Se tem că vor rămâne ei fără apă”, a adăugat SERGIU GROSU, viceprimarul comunei Pepeni, din raionul Sîngerei.

În comuna Pepeni din raionul Sîngerei locuiesc 3 843 de persoane, conform datelor din 2024.