Scandal la Sîngerei . Oamenii se tem că vor rămâne fără apă din cauza unui „experiment” al Primăriei Pepeni
Un scandal a izbucnit în comuna Pepeni, raionul Sîngerei, acolo unde mai mulți locuitori acuză Primăria că riscă să-i lase fără apă. Totul a început după ce autoritățile locale au început lucrări la rețeaua de distribuție a apei. Oamenii susțin că nu au fost informați despre intențiile autorităților, iar intervențiile asupra rețelei de apă s-au făcut fără consultare publică.
Pentru a face o lucrare trebuie primarul să vină, să facă o adunare, să spună ce vrea să facă, dar așa, ei au venit și s-au apucat de săpat”, spune un locuitor.
„Apa nu trebuie interzisă, însă noi am dori să se găsească o altă posibilitate, astfel încât apa pe care o consumăm noi să nu fie atinsă, există mai multe posibilități, poate să sape o nouă fântână, pentru cei care necesită apă”, a adăugat alt locuitor.
Scandalul s-a amplificat când un consilier local a ajuns la fața locului. Potrivit acestuia, în loc de discuții, s-a trezit cu poliția.
„Au demarat niște lucrări ilegale, nu ne-au prezentat nici un act, l-am invitat pe (n.r. primar) la fața locului, dar am fost amenințați, a dat cu poliția peste noi pentru a fi amendați, fugăriți, dar cred că până la urmă, dreptatea o să învingă”, a declarat ANDREI GHERBOVEȚCHI, consilier local, comuna Pepeni, r-nul Sîngerei.
„Am dorit să vedem cum merge apa în cealaltă parte de șosea, fântâna este și dacă lumea nu dă voie, pentru că contribuția la apă au pus-o ei, deja noi cu lucrătorii noștri ne-am oprit. Se tem că vor rămâne ei fără apă”, a adăugat SERGIU GROSU, viceprimarul comunei Pepeni, din raionul Sîngerei.
În comuna Pepeni din raionul Sîngerei locuiesc 3 843 de persoane, conform datelor din 2024.
Accident grav în Italia: O femeie din Republica Moldova, lovită de un taxi pornit fără șofer
O moldoveancă a ajuns în stare foarte gravă la spital, după ce a fost lovită de un taxi scăpat de sub control pe un trotuar din centrul Romei, capitala Italiei.
Caz de tortură: Un fost polițist din Chișinău, condamnat la închisoare. Ce i-a făcut unui bărbat
Un fost subofițer superior al Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă din cadrul Direcției de Poliție a municipiului Chișinău a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru tortură. Instanța a dispus executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semi-închis și i-a interzis să ocupe funcții publice timp de șase ani.
Aproape 12 milioane de lei pentru modernizarea pieței agroalimentare din Bălți
Cu suportul Guvernului Republicii Moldova, micii producători agricoli din regiune vor beneficia de condiții îmbunătățite la piața agroalimentară din municipiul Bălți.