Ion Ceban contestă interdicția de intrare în România. Cere suspendarea deciziei
Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, a inițiat procedura de contestare a deciziei prin care i s-a interzis accesul pe teritoriul României și în spațiul Schengen. Anunțul a fost făcut public pe rețelele de socializare, unde edilul califică în continuare subiectul drept unul exclusiv politic.
El a anunțat că avocații săi din România au transmis un comunicat oficial prin care solicită clarificări privind decizia autorităților române. Potrivit edilului, au fost trimise demersuri către toate instituțiile din România care ar putea fi responsabile, însă nu a primit până acum un răspuns clar privind instituția care a emis interdicția, procedura aplicată sau motivația oficială, transmite IPN.
Totodată, Ion Ceban a declarat că a cerut suspendarea deciziei, pe care o califică drept „halucinantă”. în opinia sa, măsura a fost luată în context electoral. El a acuzat o presupusă înțelegere politică între președinta Maia Sandu și autoritățile române. „Cred că este politic, cred că este îndreptată împotriva mea personal. Cred că ei consideră că astăzi prezint un pericol pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie”, a afirmat primarul.
Ion Ceban, care este și lider al Partidului Mișcarea Alternativă Națională, a menționat că va transmite demersuri și către instituțiile europene. El s-a arătat încrezător că vor fi întreprinse toate acțiunile necesare pentru a soluționa cazul.
La începutul lunii iulie, Ministerul Afacerilor Externe al României a anunțat că Ion Ceban se află sub interdicție de intrare pe teritoriul României și în spațiul Schengen, alături de alți doi cetățeni moldoveni. Măsura a fost dispusă „din motive ce țin de considerente de siguranță națională”.
Copil de 6 ani, la un pas de a se îneca într-un bazin improvizat. Mama, ghidată telefonic de medici să acorde ajutor
Un copil de 6 ani era cât pe ce să se înece într-un bazin improvizat. Cazul a avut loc în localitatea din raionul Strășeni. Mama copilului a chemat ambulanța în seara de 20 iunie, la ora 20:36.
Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse
Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.
(VIDEO) Carolina Bogatiuc: „Republica Moldova lucrează deja cu UE pe toate grupurile de capitole de negociere”
Carolina Bogatiuc, cofondatoare a Inițiativei Europene, explică simplu la ce etapă ne aflăm, de fapt, în procesul de aderare la Uniunea Europeană și face lumină în privința stadiului negocierilor.