Gestionarea riscurilor de dezastre din R. Moldova, în vizorul reprezentanților Băncii Mondiale
Marți, 22 iulie 2025, la sediul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență al Ministerului Afacerilor Interne a avut loc o discuție a conducerii IGSU cu reprezentanții Băncii Mondiale, axată pe riscurile cu caracter natural și impactul dezastrelor asupra populației și domeniului agricol din Republica Moldova.
În cadrul întrunirii, experții au discutat despre cele mai frecvente situații excepționale cu caracter natural care afectează țara noastră, precum seceta, inundațiile, dar și incendiile în sectorul agricol.
Specialiștii au analizat procedura de acordare a ajutoarelor pentru compensarea prejudiciilor cauzate de aceste dezastre, cu scopul de a sprijini agricultorii care au avut de suferit în urma situațiilor excepționale cu caracter natural.
Totodată, reprezentații IGSU au vorbit despre activitățile și campaniile naționale desfășurate pe teritoriul țării în vederea prevenirii riscurilor cu caracter natural. Aceștia au subliniat importanța respectării regulilor de siguranță de către agricultori, atrăgând atenția asupra consecințelor care pot survine în urma nerespectării măsurilor de prevenire.
Discuțiile au vizat și identificarea unor soluții pentru îmbunătățirea mecanismelor de prevenire și răspuns la situații de urgență, precum și modalități de gestionare eficientă a consecințelor situațiilor excepționale, în vederea reducerii impactului acestora asupra populației, domeniului agricol și economic al țării.
Scopul acestei întruniri s-a axat în principal pe consolidarea capacităților naționale de gestionare a riscurilor de dezastre în Republica Moldova.
Întâlnirea s-a desfășurat în contextul Programului de Evaluare a Sectorului Financiar al Republicii Moldova (FSAP) fiind un exercițiu realizat în parteneriat cu Fondul Monetar Internațional și Banca Mondială.
În ultimele decenii, impactul Băncii Mondiale asupra Republicii Moldova a fost unul semnificativ, contribuind la consolidare și dezvoltarea mai multor sectoare, printre care domeniul agricol, educație, sănătate, infrastructură, dar și asistență și consultanță.
Omagiu pentru polițiștii care au murit la Sîngerei. Toate autospecialele din țară vor porni simultan girofarele
Poliția Națională informează că, în semn de recunoștință, reculegere și profund respect față de memoria celor doi polițiști care și-au pierdut viața, ieri, în urma unui grav accident produs în timpul exercitării atribuțiilor de serviciu, astăzi, la ora 09:00, toate autospecialele de poliție din țară, indiferent de locul în care se află sau de misiunea desfășurată, vor porni simultan semnalele acustice pentru un moment de comemorare.
Agresiune asupra unui minor la Cahul, stopată de intervenția carabinierilor
În timpul misiunilor de menținere și asigurare a ordinii publice în municipiul Cahul, angajații DR „Sud” au intervenit operativ după ce un bărbat a sesizat că fiul său minor este agresat fizic de un grup de tineri.
Operațiunea „Girofar” a fost lansată de Poliție la nivel național
Începând de astăzi 23 iunie și până la 26 iunie, polițiștii INSP desfășoară, la nivel național, operațiunea „GIROFAR”, având drept scop sporirea disciplinei în trafic și prevenirea accidentelor rutiere.