Peste 17 mii de cetățeni au solicitat ambulanța săptămâna trecută

În perioada 24 februarie – 2 martie, ambulanța a fost solicitată pentru 17 772 de persoane, transmite Centrul Național pentru Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească (CNAMUP).

publicat de Veronica Ciortan
luni, 3 martie 2025, 18:32
Peste 17 mii de cetățeni au solicitat ambulanța săptămâna trecută

Tot în această perioadă, medicii de pe ambulanță au intervenit la 52 de accidente rutiere produse pe traseele naționale, în urma cărora au avut de suferit 60 de persoane, transmite Realitatea.MD.

„După acordarea asistenței medicale urgente prespitalicești 46 pacienți, inclusiv 7 copii au fost transportați la spital pentru tratament specializat”, transmite CNAMUP.

De asemenea, ambulanța a fost chemată și pentru 53 de persoane cu urgențe generate de agenții fizici, chimici și de mediu, printre care 25 combustii, 16 mușcături de animale/înțepături de insecte, 8 hipotermii și 4 degerături.

CNAMUP a mai înregistrat și 56 de solicitări pe motiv de intoxicație, printre care 18 cu medicamente, 11 cu monoxid de carbon și 6 cu alcool și ciuperci.

Omagiu pentru polițiștii care au murit la Sîngerei. Toate autospecialele din țară vor porni simultan girofarele

Poliția Națională informează că, în semn de recunoștință, reculegere și profund respect față de memoria celor doi polițiști care și-au pierdut viața, ieri, în urma unui grav accident produs în timpul exercitării atribuțiilor de serviciu, astăzi, la ora 09:00, toate autospecialele de poliție din țară, indiferent de locul în care se află sau de misiunea desfășurată, vor porni simultan semnalele acustice pentru un moment de comemorare.