Alte două persoane au adus la poliție „mita electorală”

Alte două persoane din nordul țării au predat astăzi benevol Poliției banii primiți pentru a vota reprezentanții unui partid politic, anunță IGP.

publicat de Vadim Ungureanu
joi, 2 noiembrie 2023, 11:46
vot

Două femei de 37 și 47 de ani s-au prezentat la sediul Poliției și au declarat că au primit câte 1000 de lei de la reprezentanții unui partid politic pentru a vota în favoarea acestora la alegerile locale din 5 noiembrie. 

Tot din contul acestei sume urmau să convingă și alte persoane din localitate să voteze la funcția de primar reprezentantul acestui partid. 

 Femeile au declarat că au decis predarea mijloacelor financiare pentru a nu fi cercetate penal.

Amintim că ieri IGP a comunicat despre faptul că două persoane au venit la sediul Poliției și au declarat că au primit câte 1000 de lei de la reprezentanții unui partid politic pentru a vota în favoarea acestuia la alegerile locale din 5 noiembrie.