Anatolie Nosatîi a participat în la cea de-a doua ediție a Forumului Schuman pentru Securitate și Apărare, desfășurat la Bruxelles

Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi a participat în perioada 28-29 mai curent, la cea de-a doua ediție a Forumului Schuman pentru Securitate și Apărare, desfășurat la Bruxelles, Regatul Belgiei.

publicat de Anatol Chirilov
joi, 30 mai 2024, 07:39
Ministru Apărării

Agenda evenimentului s-a axat pe abordarea principalelor provocări în mediul actual de securitate, necesitatea promovării parteneriatelor și consolidării cooperării pentru soluționarea problemelor legate de menținerea păcii, securității și apărării.

În marja reuniunii, ministrul Nosatîi a avut o serie de întrevederi cu omologi din statele partenere și oficiali europeni de rang înalt, printre care înaltul reprezentant al UE pentru afaceri externe și politici de securitate, Josep Borrell.

Părțile au discutat despre angajamentul ferm al Republicii Moldova de integrare europeană și măsurile întreprinse de țara noastră la acest capitol. Alte subiecte abordate în cadrul dialogului au vizat asistența acordată de Uniunea Europeană Armatei Naționale prin intermediul Instrumentului European pentru Pace (EPF) în scopul consolidării capacităților de apărare ale țării noastre.

Anatolie Nosatîi a apreciat semnarea recentă, la Bruxelles, a Parteneriatului pentru Securitate și Apărare dintre Republica Moldova și Uniunea Europeană, document care va asigura cooperarea în domeniul creșterii rezilienței la amenințările hibride, securității cibernetice și combaterii dezinformării.

Totodată, agenda întrevederilor a cuprins teme cu privire la situația de securitate regională și efectele războiului Federației Ruse în Ucraina asupra dezvoltării Republicii Moldova și implementării reformelor democratice, precum și prioritățile de consolidare a relațiilor de colaborare cu partenerii externi și organizațiile internaționale în beneficiul realizării obiectivelor naționale strategice.

Serghei Ivanov – Fermierii suspendă protestele după discuțiile din Parlament, dar avertizează că vor reveni în stradă dacă promisiunile nu vor fi respectate

Deputatul Partidului Nostru și președintele Comisiei parlamentare pentru agricultură și industrie alimentară, Serghei Ivanov, a declarat că fermierii au decis să înceteze acțiunile de protest și blocajele organizate în ultimele zile, după discuțiile purtate la Parlament cu președintele Legislativului, Igor Grosu. Totodată, agricultorii au transmis un avertisment clar că vor reveni la proteste dacă angajamentele asumate de autorități nu vor fi respectate.