Primii moldoveni au votat la prezidențiale și referendum
Primii cetățeni moldoveni au votat deja la alegerile prezidențiale și referendum. Este vorba despre doi conaționali din Canada, potrivit purtătorului de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă.
„Au expediat plicurile sigilate în adresa secțiilor de votare, constituite la sediul ambasadei. (…) Primii alegători care au ales să voteze prin corespondență sunt din Canada. Plicurile sunt așteptate la secțiile de votare pentru votul prin corespondență până joi, 17 octombrie, ora 18:00”, a dezvăluit Daniel Vodă, conform Realitatea.MD.
Precizăm că plicurile pentru votul prin corespondență au început să fie expediate destinatarilor sâmbătă, 5 octombrie. Acestea vor ajunge la cei aproape 2000 de conaționali care au ales să își exprime opțiunea prin poștă.
În plicurile expediate se conțin buletinele de vot pentru turul I al prezidențialelor, eventualul tur II și referendumul privind integrarea europeană. Alegătorii care au ales să își exprime opțiunea prin corespondență trebuie să se asigure că plicurile preplătite ajung înapoi la secțiile de votare până în joia dinaintea alegerilor, ora locală 18:00.
(VIDEO) Corpul de Control al premierului Alexandru Munteanu a demisionat
Corpul de Control al premierului a demisionat în această dimineață. Anunțul a fost făcut de prim-ministrul Alexandru Munteanu, în cadrul ședinței cabinetului de miniștri.
CEDO a înregistrat oficial cererea depusă de PLDM cu privire la privarea formațiunii de posibilitatea efectivă de a participa la competiția electorală
Partidul Liberal Democrat din Moldova informează opinia publică despre faptul că Curtea Europeană a Drepturilor Omului a înregistrat oficial cererea depusă de PLDM împotriva Republicii Moldova, atribuindu-i numărul de dosar 30421/25. Cererea vizează neadmiterea PLDM în procesul electoral aferent alegerilor parlamentare din 28 septembrie 2025 și privarea formațiunii de posibilitatea efectivă de a participa la competiția electorală.
Ministerul Sănătății emite aviz negativ pentru politica bugetar fiscală. Argumentele lui Emil Ceban
Ministerul Sănătății a emis aviz negativ la politica bugetar-fiscală. Urmare a reglementărilor, se va aplica 20% la medicamente, în anul 2027.