Socialiștii au protestat la MAIA: „Țară-candidat în UE, dar fără agricultură!”
Membri și simpatizanții Partidului Socialiștilor au protestat astăzi în fața Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare. Ei acuză actuala guvernare că nu oferă măsuri eficiente și mecanisme reale de sprijin pentru fermieri, afirmând că sectorul agricol a ajuns în prag de faliment. Manifestanții au venit cu pancarte pe care au scris: „PAS la guvernare – fermierii în faliment”, „Control de stat asupra prețurilor!”, „Țară-candidat în UE, dar fără agricultură!”.
Socialistul Vlad Batrîncea, vicepreședinte al Parlamentului, a acuzat guvernarea de presiuni asupra agricultorilor și lucru în favoarea băncilor, companiilor petroliere și a importatorilor. „Avem cele mai scumpe credite pentru agricultură, iar agricultorii părăsesc țara fiindcă nu au acces la finanțare”, afirmă el, transmite IPN.
Liderul PSRM, Igor Dodon, a declarat că, în 2020, fermierii cu tractoare au susținut activ venirea PAS la putere, însă aceștia i-au trădat. „Fermierii au pierdut piețele tradiționale de desfacere, iar autoritățile nu oferă mecanisme reale de sprijin. În plin sezon agricol, rafturile magazinelor sunt pline de produse de import, în timp ce produsele autohtone nu ajung să fie comercializate”, afirmă liderul socialist.
„În urmă cu câțiva ani, exporturile agroalimentare constituiau peste 45% din total. Azi, nu depășesc 30%. Dacă ne uităm la contribuția agriculturii în economia națională, acum câțiva ani era de 24-25%, în prezent, abia dacă se apropie de 7%”, susține deputatul Petru Burduja.
Contactată de IPN, șefa Serviciului informare și comunicare cu mass-media al MAIA, Daniela Braga, a precizat că, în ultimii ani, Guvernul a alocat aproximativ 6 miliarde de lei din bugetul național pentru producătorii agricoli, prin intermediul AIPA. „Ministerul susține dezvoltarea produselor cu valoare adăugată, investește în educație și cercetarea agricolă, facilitează accesul pe piețele externe și menține dialogul cu asociațiile de profil”, a mai menționat sursa citată.
Omagiu pentru polițiștii care au murit la Sîngerei. Toate autospecialele din țară vor porni simultan girofarele
Poliția Națională informează că, în semn de recunoștință, reculegere și profund respect față de memoria celor doi polițiști care și-au pierdut viața, ieri, în urma unui grav accident produs în timpul exercitării atribuțiilor de serviciu, astăzi, la ora 09:00, toate autospecialele de poliție din țară, indiferent de locul în care se află sau de misiunea desfășurată, vor porni simultan semnalele acustice pentru un moment de comemorare.
Agresiune asupra unui minor la Cahul, stopată de intervenția carabinierilor
În timpul misiunilor de menținere și asigurare a ordinii publice în municipiul Cahul, angajații DR „Sud” au intervenit operativ după ce un bărbat a sesizat că fiul său minor este agresat fizic de un grup de tineri.
Operațiunea „Girofar” a fost lansată de Poliție la nivel național
Începând de astăzi 23 iunie și până la 26 iunie, polițiștii INSP desfășoară, la nivel național, operațiunea „GIROFAR”, având drept scop sporirea disciplinei în trafic și prevenirea accidentelor rutiere.