Peste 760 de mii de gospodării au beneficiat de compensații de la stat în luna decembrie

Guvernul a alocat 631 de milioane de lei pentru plata compensațiilor în luna decembrie, se arată în comunicatul Executivului. De sprijin financiar au beneficiat 761.113 gospodării.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 31 ianuarie 2024, 12:34
căldură

Majoritatea gospodăriilor (80,48%) care au depus cerere pentru compensații au fost incluse în categoriile de vulnerabilitate extremă (13,31%), foarte ridicată (33,90%) și ridicată (33,27%).

Programul de compensații „Ajutor la contor”, sezonul 2023-2024, a fost lansat în noiembrie 2023, pentru a susține populația vulnerabilă să facă față prețurilor mari la energie.