Hoții ar fi dat un tun de câteva sute de mii de lei, după ce au spart mașina unui ucrainean în Chișinău

Un ucrainean a rămas fără câteva zeci de lire sterline, după ce microbuzul acestuia a fost ținta hoților din sectorul Botanica la capitalei. Incidentul a avut loc la sfârșitul lunii trecute, mai exact la data de 21 august, iar abia ieri, 9 septembrie, a fost depusă plângere la poliție pe acest caz, susțin sursele PulsMedia.MD.

publicat de Vadim Ungureanu
marți, 10 septembrie 2024, 12:12
hoț

Potrivit surselor, din numele păgubașului s-a adresat o altă persoană în vârstă de 36 de ani. Aceasta a comunicat că la data de 21 august, în intervalul orelor 21:00 - 21:30, persoane necunoscute ar fi intrat într-un microbuz de marca Ford, înmatriculat în Ucraina, ce era parcat la intersecția strzăii șoseaua Muncești cu strada Pandurilor, din sectorul Botanica, de unde au furat o geantă în valoare de 2000 de lei în care se afla o sumă considerabilă de bani.

Este vorba despre aproximativ 20 000 de lire sterline, echivalentul a 455 000 de lei.

Oamenii legii au înregistrat materialul și urmează a demara toate acțiunile legale pentru identificarea făptașilor, dar și alte circumstanțe cu referire la acest caz.

Cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, reținut de SIS la intrare în R. Moldova

Serviciul de Informații și Securitate, sub conducerea procurorilor PCCOCS, a reținut un cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, la intrare în Republica Moldova. Acesta ar fi colectat informație cu privire la regiunea din stânga Nistrului, mai exact zona de securitate. Prin urmare, la solicitarea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) învinuitul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile.