Cristina Gherasimov a avut o convorbire telefonică cu Martin Dvořák, ministrul Afacerilor Europene al Cehiei

Viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov, a avut o convorbire telefonică cu Martin Dvořák, ministrul Afacerilor Europene al Cehiei.

publicat de Anatol Chirilov
marți, 27 februarie 2024, 11:22
Gherasimov and Martin

În cadrul discuției, oficialii au abordat evoluțiile de pe agenda de integrare europeană, inclusiv primii pași pe care țara noastră îi întreprinde în evaluarea alinierii legislației naționale cu cea a UE. În context, viceprim-ministra Cristina Gherasimov a mulțumit pentru sprijinul acordat de Cehia în obținerea votului pozitiv pentru lansarea negocierilor de aderare.

De asemenea, părțile au discutat despre progresul înregistrat în implementarea ultimelor trei recomandări ale Comisiei Europene, fiind subliniat angajamentul ferm al autorităților Republicii Moldova de a avansa pe agenda de reforme.

(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară

Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.