Cinci cetățeni ai R.Moldova, printre care doi copii, salvați de polițiștii de frontieră români, după ce au rămas blocați în nămeți. Autoturismul era echipat necorespunzător condițiilor meteorologice

Urmare a viscolului puternic de la începutul săptămânii și a faptului că unele drumuri județene sunt greu practicabile pe anumite porțiuni din cauza valurilor de zăpadă, un autoturism echipat necorespunzător condițiilor meteorologice, în care se aflau trei adulți și doi copii, a rămas înzăpezit, călătorii găsindu-se repede în situația de a înfrunta vântul și gerul puternic, anunță Poliția de Frontieră Oancea.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 10 ianuarie 2024, 14:32
Oancea

„Poliţişti de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Oancea au acționat prompt la apelul telefonic primit de la o persoană, cu cetățenie Republica Moldova, care a informat că, împreună cu alți doi adulți și doi copii minori, au rămas împotmoliți în zăpadă pe un drum care face legătura între localitățile Roșcani și Oancea, pe raza județului Galați, având de înfruntat gerul năprasnic instalat peste noapte”. se menționează în comunicat.

Un echipaj din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Oancea aflat în îndeplinirea atribuțiilor de serviciu, a reacționat imediat la solicitarea persoanelor aflate în dificultate, deplasându-se la fața locului și preluând persoanele vulnerabile în fața temperaturilor scăzute, pe cei doi copii și pe mama acestora ducându-i în Punctul de Trecere a Frontierei Oancea, la un adăpost călduros. 

Ceilalți doi adulți au rămas în autoturism, așteptând ca în zonă să ajungă un utilaj de deszăpezire coordonat de către I.S.U. Galați. 

Condiția a fost de a menține legătura cu polițistii de frontieră salvatori pentru ca în situația în care starea lor fiziologică s-ar agrava să poată fi la rândul lor preluați și duși la adăpost.