Secretarul general adjunct al MAI, Vladislav Cojuhari, și șeful SPIA, Dorin Vrednic, participă la Conferința internațională privind combaterea corupției la Vilnius
Secretarul general adjunct al Ministerului Afacerilor Interne, Vladislav Cojuhari, împreună cu șeful Serviciului Protecție Internă și Anticorupție, Dorin Vrednic, participă la cea de-a 21-a ediție a Conferinței internaționale privind combaterea corupției, care se desfășoară în perioada 18-21 iunie 2024, în Vilnius, Lituania.
Această conferință reprezintă o platformă importantă unde șefi de state, experți, lideri guvernamentali, reprezentanți ai societății civile, ai mediului academic și profesioniști din domeniul juridic și financiar, precum și jurnaliști de investigație, au posibilitatea să dezbată acțiunile necesare în prevenirea și combaterea corupției, și să discute și să identifice cele mai bune practici în domeniu, în special în contextul creșterii fenomenului de finanțare ilegală în era digitală. Participanții la conferință au oportunitatea de a explora noile tehnologii și instrumente disponibile pentru detectarea și combaterea tranzacțiilor financiare ilegale, precum și modalități inovatoare de monitorizare a fluxurilor financiare suspecte.
În cadrul sesiunilor de lucru, atelierelor practice și panelurilor de discuții, participanții împărtășesc experiențe, identifica provocările existente și dezvoltă strategii concrete pentru consolidarea eforturilor de combatere a corupției și finanțării ilegale.
De asemenea, evenimentul este o oportunitate de a crea noi parteneriate în domeniul luptei împotriva corupției și de a identifica strategii în fața amenințărilor și provocărilor emergente.
Contrabandă cu iz de cafea! Vameșii au descoperit saci cu cafea, fără acte de proveniență
Saci cu cafea solubilă și o pompă industrială de 50.000 de lei, transportate fără acte de proveniență, au fost depistate de vameși în urma unor controale.
Lot comercial de produse utilizate în medicina estetică, depistat la Leușeni
O tentativă de introducere ilicită în țară a unui lot comercial de produse utilizate în medicina estetică a fost contracarată de polițiștii de frontieră din cadrul PTF Leușeni, în conlucrare cu funcționarii vamali.
(VIDEO) Au murit la datorie: cei doi polițiști accidentați la Sîngerei au pierdut lupta la spital
Doi polițiști din nordul țării au fost loviți în plin de o mașină în timp ce documentau o contravenție. Tragedia s-a produs în după amiaza zilei de marți, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei. Victimele au decedat la spital, în pofida eforturilor medicilor de a le salva viața.