(VIDEO) Femeie lasată fără sute de mii de lei de „ofițere de ocazie” SIS, la Ungheni

Polițiștii din Ungheni investighează o escrocherie complexă în care o femeie de 53 de ani a pierdut sute de mii de lei.

publicat de Vadim Ungureanu
joi, 25 iunie 2026, 17:06
(VIDEO) Femeie lasată fără sute de mii de lei de „ofițeri de ocazie” SIS, la Ungheni

Victima a fost contactată telefonic de persoane necunoscute, care au determinat-o să transmită codul de confirmare primit prin SMS. Ulterior, aceasta a fost sunată de alți indivizi care s-au prezentat drept angajați ai unei bănci, anunțând-o că pe numele ei ar fi fost efectuat un transfer suspect de bani în străinătate. La scurt timp, escrocii au continuat presiunea, pretinzând că sunt reprezentanți ai SIS și au avertizat-o că riscă să fie reținută. În panică, victima a fost convinsă să „rezolve situația” prin transmiterea unor sume de bani.

(VIDEO) Femeie lasată fără sute de mii de lei de „ofițeri de ocazie” SIS, la Ungheni

La 23 iunie, femeia a transmis 229.000 de lei unei persoane necunoscute. A doua zi, în timpul predării celei de-a doua tranșă, de 220.000 de lei, polițiștii au intervenit și au reținut în flagrant două femei, din Ucraina, de 44 și 45 de ani. Acestea au fost reținute pentru 72 de ore.

Poliția Națională acuză un deputat de faptul că ar fi accidentat cu tractorul un polițist, la Ștefan Vodă

Poliția documentează un incident produs, astăzi, în raionul Ștefan Vodă. În timpul intervenției oamenilor legii la un caz de blocare a carosabilului, deputatul Sergiu Stefanco a blocat intenționat traseul cu un tractor și nu s-a conformat solicitărilor legale ale poliției. Mai mult, acesta a pus în mișcare utilajul, lovind un polițist cu roata tractorului.