20 de cadre didactice beneficiază de formări în domeniul competențelor pedagogice digitale în cadrul Programului KLIC 2025

Douăzeci de cadre didactice din întreaga țară participă la instruiri în domeniul Tehnologiilor Informaționale și Comunicaționale (TIC), în cadrul programului de formare Korean Learning Innovation Cooperation (KLIC) 2025. Programul are drept scop dezvoltarea competențelor pedagogice digitale și facilitarea schimbului de bune practici între profesorii din Republica Moldova și cei din Republica Coreea.

publicat de Veronica Ciortan
vineri, 8 august 2025, 14:05
20 de cadre didactice beneficiază de formări în domeniul competențelor pedagogice digitale în cadrul Programului KLIC 2025

Acesta prevede sesiuni de formare naționale și internaționale, vizite de studiu în Coreea, dezvoltarea de resurse educaționale digitale și sprijin în elaborarea politicilor educaționale bazate pe tehnologie.

În Republica Moldova, ediția 2025 a Programului KLIC se desfășoară în patru etape, atât online, cât și cu prezență fizică. Prima etapă a avut loc în luna iulie, iar în prezent se derulează etapa a doua. Următoarele etape sunt programate pentru perioada 23–30 octombrie 2025, în Jeju, Republica Coreea, și vor include instruiri aplicative, vizite de studiu și schimburi interculturale.

Programul este organizat de Ministerul Educației și Cercetării, în parteneriat cu Oficiul Special de Autoguvernare pentru Educație al Provinciei Jeju din Republica Coreea și Korean Digital Learning Center. Activitățile au loc în baza Memorandumului de Înțelegere semnat la 29 iulie 2024, la Chișinău, între Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova și Oficiul Special de Autoguvernare pentru Educație al Provinciei Jeju.

20 de cadre didactice beneficiază de formări în domeniul competențelor pedagogice digitale în cadrul Programului KLIC 2025


 

20 de cadre didactice beneficiază de formări în domeniul competențelor pedagogice digitale în cadrul Programului KLIC 2025
20 de cadre didactice beneficiază de formări în domeniul competențelor pedagogice digitale în cadrul Programului KLIC 2025

Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse

Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.