(VIDEO) Un tânăr a fost deposedat de telefon și card bancar. Polițiștii Capitalei au reținut suspecții
Trei tineri de 21 și 22 de ani, originari din municipiul Bălți, bănuiți de comiterea unui jaf în sectorul Botanica, au fost reținuți. Potrivit Poliției, suspecții ar fi aplicat violență fizică asupra unui tânăr de 21 de ani, deposedându-l în mod deschis de un telefon mobil și un card bancar, după care au fugit într-o direcție necunoscută.
„Prejudiciul material cauzat victimei a fost estimat la 17 000 de lei. Ca urmare a acțiunilor întreprinse de polițiștii de la Botanica, bănuiții au fost identificați și reținuți pentru 72 de ore”, spun oamenii legii, scrie Realitatea.MD.
Conform legislației în vigoare, persona culpabilă de asemenea infracțiune se pedepsește cu închisoare de la 5 la 7 ani.
Doi polițiști, răniți grav în urma unui accident, la Sîngerei
Doi polițiști de patrulare, care activau pe traseul R 6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei, au fost loviți violent de un Volkswagen, condus de un bărbat.
Avocat din Chișinău, cercetat de CNA pentru trafic de influență. Ar fi pretins 10.000 de euro pentru eliberarea unui deținut
Ofițerii Centrului Național Anticorupție (CNA), în comun cu procurorii Procuraturii municipiului Chișinău, au efectuat astăzi acțiuni de urmărire penală într-un dosar de trafic de influență.
Cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, reținut de SIS la intrare în R. Moldova
Serviciul de Informații și Securitate, sub conducerea procurorilor PCCOCS, a reținut un cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, la intrare în Republica Moldova. Acesta ar fi colectat informație cu privire la regiunea din stânga Nistrului, mai exact zona de securitate. Prin urmare, la solicitarea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) învinuitul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile.