(VIDEO) Ex-deputat PL în Parlamentul R.Moldova, reținut în SUA

Un ex-deputat în Parlamentul Republicii Moldova, din fracțiunea Partidului Liberal, a fost reținut, în SUA. Acesta este acuzat de utilizare neautorizată a documentului unei persoane.

publicat de Vadim Ungureanu
vineri, 7 iunie 2024, 15:01
Vacarciuc

Fostul campion și deputat În Parlamentul RM, Vadim Vacarciuc, a fost arestat în SUA. Acesta este acuzat de utilizare neautorizată a documentului unei persoane. Un alt bărbat, Ivan Bordian, în vârstă de 32 de ani, a fost închis sub aceeași acuzație.


Vadim Vacarciuc a fost ales, pe 5 aprilie 2009, deputat în Parlamentul Republicii Moldova și membru al Comisiei securitate naţională, apărare şi ordine publică.

În perioada 2008–2009 a fost vicepreşedintele Federaţiei naţionale de Haltere din Republica Moldova.

Vadim Vacarciuc a participat de 4 ori consecutiv la Jocurile Omlimpice, iar în 1996 și 2000, sportivul a fost portdrapelul Republicii Moldova la Olimpiadă.

sursa: unimedia.info

Serghei Ivanov – Fermierii suspendă protestele după discuțiile din Parlament, dar avertizează că vor reveni în stradă dacă promisiunile nu vor fi respectate

Deputatul Partidului Nostru și președintele Comisiei parlamentare pentru agricultură și industrie alimentară, Serghei Ivanov, a declarat că fermierii au decis să înceteze acțiunile de protest și blocajele organizate în ultimele zile, după discuțiile purtate la Parlament cu președintele Legislativului, Igor Grosu. Totodată, agricultorii au transmis un avertisment clar că vor reveni la proteste dacă angajamentele asumate de autorități nu vor fi respectate.