Contrabandă cu țigări „cât duce trenul”. Doi conductori condamnați la păușcărie

Doi conductori de tren au fost condamnați la 5 și 6 ani închisoare pentru tentativa de contrabandă cu 250 de mii de țigări.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 2 aprilie 2025, 10:21
CFM

Potrivit sentinței pronunțate de Judecătoria Bălți, o parte din țigările pregătite pentru contrabandă au fost depistate în cadrul perchezițiilor în casa mamei unuia dintre ei, iar partea mai mică – într-un automobil folosit de ambii condamnați, înfășurate în pachete de polietilenă de culoare neagră, pentru ca să nu fie observate la controlul vamal și de frontieră.

Potrivit procurorilor PCCOCS, condamnații sunt din Nord-Vestul Moldovei, cu vârste de 38 și 45 de ani, iar în baza acestui post de muncă circulau des peste hotare.

Primul dintre cei doi inculpați fusese condamnat anterior pentru vătămare corporală medie (cu suspendarea pedepsei cu închisoarea pentru un an), iar al doilea a mai fost sancționat la muncă din cauza contrabandei cu țigări.

Cei doi acum sunt plasați în arest.

Președintele CSM – Comisia de la Veneția nu a oferit „undă verde” pentru full vetting

Președintele Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), Sergiu Caraman, susține că avizul recent al Comisiei de la Veneția privind extinderea procesului de evaluare extraordinară a judecătorilor a fost interpretat eronat de unii actori publici. Potrivit acestuia, instituția europeană nu a aprobat automat introducerea unui mecanism de full vetting pentru toate instanțele din Republica Moldova.