Și-a ucis tatăl în bătaie din cauza conexiunii la internet, la Ungheni

Un bărbat din raionul Ungheni a fost condamnat la 10 ani de închisoare după ce și-a ucis în bătaie tatăl. Sentința a fost pronunțată zilele trecute de magistrații Judecătoriei Ungheni.

publicat de Vadim Ungureanu
marți, 13 mai 2025, 11:14
Cătușe

Potrivit materialelor dosarului, tragedia s-a produs în seara zilei de 10 noiembrie 2024, când condamnatul, fiind în stare de ebrietate, se afla acasă împreună cu părinții. La un moment dat, între el și tatăl său s-a iscat o ceartă din cauza conexiunii la internet, care a degenerat în bătaie, scrie SafeNews.MD.

Individul i-a aplicat tatălui multiple lovituri peste diferite părți ale corpului, cauzându-i vătămări corporale grave, în urma cărora cel din urmă a decedat.

În cadrul ședinței de judecată, condamnatul și-a recunoscut integral vina. Acesta a mai declarat instanței că a fost permanent bătut de tatăl său de când era copil.

Sentința nu este definitivă și poate fi atacată la Curtea de Apel Nord în decurs de 15 zile