12 magistrați au depus jurământul în fața Consiliului Superior al Magistraturii

12 magistrați, recent numiți în funcție, au depus astăzi jurământul în fața membrilor Consiliului Superior al Magistraturii (CSM). Este vorba despre judecătorii: Mariana Boico, Tatiana Brumă, Ion Cupcea, Inga Darii, Dorin Casapu, Gheorghe Popa, Nadejda Cimbir, Stepan Epure, Tamara Crinițcaia, Dumitru Efros, Marcela Vitvițchi și Grigorii Damaschin.

publicat de Veronica Ciortan
marți, 2 decembrie 2025, 19:45
12 magistrați au depus jurământul în fața Consiliului Superior al Magistraturii

Aceștia au fost numiți în funcție prin Decretul Președintelui Republicii Moldova nr. 443-X din 21 noiembrie 2025, până la atingerea plafonului de vârstă, consolidând astfel corpul judecătoresc cu noi profesioniști ai dreptului, scrie BizLaw.MD.

Potrivit CSM, depunerea jurământului reprezintă un moment esențial pentru fiecare magistrat, marcând asumarea deplină a responsabilităților profesionale și morale față de stat, societate și actul de justiție. În conformitate cu prevederile art. 12 din Legea privind statutul judecătorului, judecătorul are obligația de a depune jurământul înainte de a începe exercitarea funcției, angajându-se să își îndeplinească atribuțiile cu imparțialitate, integritate și devotament față de lege.

Consiliul Superior al Magistraturii le-a adresat noilor judecători felicitări și le-a urat succes în activitate, exprimându-și încrederea că prin profesionalismul și dedicația lor vor contribui la consolidarea unui sistem judecătoresc modern, credibil și orientat spre respectarea drepturilor omului și a statului de drept.

Judecătorul Ion Bulhac nu a promovat evaluarea externă repetată

Comisia de Evaluare a Judecătorilor a finalizat reevaluarea judecătorului Ion Bulhac de la Curtea de Apel Centru, încheind astfel toate procedurile de reevaluare care au vizat judecătorii acestei instanțe. În raportul de reevaluare, Comisia propune, pentru a doua oară, nepromovarea evaluării de către judecătorul Ion Bulhac, constatând neîntrunirea criteriului de integritate etică.

Procuratura Generală vrea procurori specializați și lege mai dură pentru tăcerea în cazurile de violență în familie

Procuratura Generală anunță două măsuri care ar putea schimba modul în care sunt investigate cazurile de violență în familie. Este vorba despre desemnarea procurorilor specializați și o inițiativă legislativă care ar putea sancționa persoanele care nu raportează astfel de fapte. Decizia vine în contextul în care autoritățile spun că violența împotriva femeilor și violența domestică rămân probleme persistente, iar numărul sesizărilor este în creștere, ceea ce pune presiune pe sistemul de justiție