Dragalin: Sunt sigură că premierul și președinta nu vor trece poligraful. Eu sunt gata, dar este prematur. O să mai am lucruri de zis
Fosta șefă a Procuraturii Anticorupție (PA), Veronica Dragalin, este sigură că președinta Maia Sandu și prim-ministrul Dorin Recean, nu o să treacă poligraful, după scandalul cu scrisoarea sa din 5 aprilie, către judecătoarea Mariana Ursachi. „Eu sunt gata pentru testare, dar este prematur. Presupun că o să mai am lucruri de zis”, a notat Dragalin în cadrul emisiunii „Puterea a Patra” de la N4.
„Eu sunt sigură că domnul prim-ministru și doamna președintă nu o să treacă poligraful, să vedem dacă spun ei adevărul sau nu, dar eu sunt gata să-l trec. O chestie care aș spune este că poate astăzi e prematur să merg la un poligraf, pentru că eu presupun că o să mai fie lucruri pe care eu le spun, care alții vor zice că eu spun minciuni”, a declarat fosta șefă a PA, citată de Unimedia.INFO.
O scrisoare semnată pe 5 aprilie 2025 de fosta șefă a Procuraturii Anticorupție, Veronica Dragalin, care ar demonstra „legăturile primejdioase dintre politic și justiția reformată”, a fost făcută publică de avocata Cristina Ciubotaru în cadrul ședinței CSM. Conform publicației, Dragalin a dezvăluit cum a fost contactată pe aplicația Signal de Ion Guzun, dar și că președinta Maia Sandu și premierul Dorin Recean i-ar fi cerut fostei șefe PA liste cu „procurori pe care ea îi consideră integri și care ar trebui să promoveze Vetting-ul”.
Președinția a venit cu o reacție la „scrisoarea” semnată de fosta șefă a PA. „Este regretabil faptul că fosta procuroare-șefă face acuzații false cu privire la discuțiile pe care le-a avut” cu Maia Sandu, a precizat șeful Cabinetului președintei Republicii Moldova, Adrian Băluțel.
Președinta Maia Sandu „a respins categoric” acuzațiile aduse. Într-o declarație, șefa statului a precizat că discuțiile despre vettingul la PA au vizat „prioritizarea evaluării procurorilor” nu și „rezultatele evaluării”.
Recent, membrul Consiliului Superior al Magistraturii, Ion Guzun, a venit cu o reacție la scrisoarea semnată de Veronica Dragalin: „Este regretabil când declarațiile personale, motivate de nemulțumiri legate de pierderea unei funcții de demnitate publică, sunt prezentate în public drept verdicte asupra unei întregi reforme”.
Fosta judecătoare Victoria Sanduța, demisă de președinta Maia Sandu „pentru postări pe Facebook”, a comentat subiectul. „Îi întreb public pe Maia Sandu, Dorin Recean și pe toți cei care au orchestrat această schemă, numită reforma justiției: În numele cui acționați, al cetățenilor sau al criminalilor? Vreți să țineți puterea care nu vă aparține în mâinile voastre cu orice preț? Moldovenii nu trebuie să sufere din cauza voastră, mizerabililor!”, a declarat Sanduța, într-un video pe rețele.
Fosta șefă a Procuraturii Anticorupție, Veronica Dragalin, a menționat că își asumă conținutul din ultima sa scrisoare și este gată să probeze declarațiile, iar la necesitate, să treacă și un poligraf, ca „să demonstreze că spune adevărul”. „Data, ora și conținutul ședințelor mele cu conducerea țării le am notate și documentate și pot fi confirmate prin registre sau înregistrări video din clădirile respective, de paza de stat care m-a condus, de alte persoane cu care am vorbit despre discuțiile avute imediat după și prin multe alte metode”, a scris Dragalin.
„De ce să îmi dau demisia?”. Este reacția membrului CSM, Ion Guzun, după ce fosta șefă a Procuraturii Anticorupție, Veronica Dragalin, a semnat o scrisoare pe 5 aprilie 2025, care ar demonstra „legăturile primejdioase dintre politic și justiția reformată”, în publicație fiind vizat și Guzun.
A promis câștiguri de 300%: un bărbat din Bălți, condamnat pentru escrocherie
Un bărbat din Bălți a fost condamnat, într-un dosar trimis în judecată de PCCOCS în 2021, pentru înșelarea a 21 de persoane prin intermediul piramidei financiare „Mercury” din Ucraina.
Cum îți aperi drepturile când problema îi afectează pe mulți consumatori
În viața de zi cu zi, mulți consumatori se confruntă cu probleme similare: informații incomplete sau înșelătoare, clauze contractuale dezechilibrate, produse sau servicii care nu corespund așteptărilor, refuzul unor remedii, practici comerciale incorecte repetate care afectează un număr mare de persoane.
Arest la domiciliu pentru șoferul care a provocat accidentul mortal de la Sîngerei. Acesta își recunoaște vina
Șoferul care a provocat accidentul rutier soldat cu moartea a doi polițiști de patrulare pe traseul R6, în apropierea satului Grigorăuca, raionul Sîngerei, își recunoaște vina. Astăzi, Judecătoria Sîngerei a decis că bănuitul va sta 30 de zile în arest la domiciliu, deși procurorul de caz a cerut arest preventiv. Decizia va fi contestată.