SIS cere competențe extinse pentru procesul de urmărire a cetățenilor
Serviciul de Informație și Securitate solicită extinderea competențelor instituției pentru a putea urmări cetățenii fără mandatul unui judecător. Subiectul a fost abordat astăzi la parlament în contextul discuțiilor asupra proiectului care prevede combaterea corupției electorale și a influenței externe, transmite IPN.
„În cazul investigației simple, poliția are posibilitatea, cu autorizația conducătorului, să efectueze urmărirea vizuală rapid. În cazul SIS-ului, când investigăm noi, ar rezulta necesitatea întregii proceduri birocratice”, a menționat un reprezentat SIS.
Modificările propuse au fost criticate de parlamentarii din opoziție, care spun că dacă SIS va primi mai multe drepturi, se pot întâmpla abuzuri sistemice. Totuși, instituția precizează că prin aceste modificări vor putea răspunde mai rapid la posibilele tentative de influență străină asupra alegerilor și combaterea corupției electorale.
Deputata PAS Olesea Stamate a întrebat în cadrul consultărilor publice reprezentanții Serviciul de Informații și Securitate de ce este nevoie de mai multe atribuții pentru urmărirea cetățenilor, replica fiind: „procedura birocratică este îndelungată”.
„Dacă ne uităm propriu-zis la urmărirea vizuală a activității unei persoane, aceasta se autorizează în mare parte în mod sporadic; informația poate să apară în câteva minute că persoanele trebuie să se întâlnească și urmează a fi urmărite. În cazul nostru, urmează a fi efectuată procedura internă: ofițerul de investigație întocmește raportul, raportul se coordonează cu șeful subunității, apoi se face expertiza juridică internă, se duce la conducere, se perfectează fizic documentele, iar acestea trebuie să ajungă la judecători”, a răspuns reprezentantul SIS.
Astăzi au loc consultări publice pe marginea proiectului de lege care vizează combaterea eficientă a fenomenului corupției electorale și aspectele conexe acestuia, organizate de Comisia juridică, numiri și imunități.
Accident grav în Italia: O femeie din Republica Moldova, lovită de un taxi pornit fără șofer
O moldoveancă a ajuns în stare foarte gravă la spital, după ce a fost lovită de un taxi scăpat de sub control pe un trotuar din centrul Romei, capitala Italiei.
Caz de tortură: Un fost polițist din Chișinău, condamnat la închisoare. Ce i-a făcut unui bărbat
Un fost subofițer superior al Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă din cadrul Direcției de Poliție a municipiului Chișinău a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru tortură. Instanța a dispus executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semi-închis și i-a interzis să ocupe funcții publice timp de șase ani.
Aproape 12 milioane de lei pentru modernizarea pieței agroalimentare din Bălți
Cu suportul Guvernului Republicii Moldova, micii producători agricoli din regiune vor beneficia de condiții îmbunătățite la piața agroalimentară din municipiul Bălți.