Guțul rămâne în arest la domiciliu
Bașcana Găgăuziei, Evghenia Guțul, rămâne în arest la domiciliu. Curtea de Apel Centru a respins recursul procurorilor, care insistă pe plasarea în izolator, dar și cel al avocaților, care au solicitat eliberarea acesteia.
Evghenia Guțul le-a mulțumit susținătorilor adunați și de această dată în fața judecătoriei, unde au cerut scoaterea sa de sub urmărire penală. transmite IPN.
„Încă trei săptămâni voi fi în arest la domiciliu, cu brățară. Fărădelege, dar acest lucru nu este veșnic, partidul de guvernământ PAS nu este veșnic și pentru nicio guvernare nu a fost veșnică în vreo țară. Vor veni oameni deștepți și buni, care într-adevăr se vor gândi la oamenii noștri”, afirmă bașcana.
Prin hotărârea pronunțată, Curtea de Apel Centru a menținut decizia Judecătoriei Chișinău, sediul Ciocana, din 9 aprilie, prin care bașcana a fost eliberată de după gratii și plasată în arest la domiciliu.
Bașcana Găgăuziei a fost reținută pe Aeroportul Internațional Chișinău în seara zilei de 25 martie. Ea este vizată în două dosare penale. În unul dintre ele este acuzată de gestionarea frauduloasă a fondurilor electorale, finanțare ilegală și fals în declarații în campania electorală pentru alegerea bașcanului Găgăuziei.
În celălalt dosar, organele de drept o acuză pe Evghenia Guțul și pe secretara Oficiului central al fostului partid Șor că ar fi fost complice la finanțarea ilegală a formațiunii politice și a unui concurent electoral din partea unui grup criminal organizat.
Cum îți aperi drepturile când problema îi afectează pe mulți consumatori
În viața de zi cu zi, mulți consumatori se confruntă cu probleme similare: informații incomplete sau înșelătoare, clauze contractuale dezechilibrate, produse sau servicii care nu corespund așteptărilor, refuzul unor remedii, practici comerciale incorecte repetate care afectează un număr mare de persoane.
Arest la domiciliu pentru șoferul care a provocat accidentul mortal de la Sîngerei. Acesta își recunoaște vina
Șoferul care a provocat accidentul rutier soldat cu moartea a doi polițiști de patrulare pe traseul R6, în apropierea satului Grigorăuca, raionul Sîngerei, își recunoaște vina. Astăzi, Judecătoria Sîngerei a decis că bănuitul va sta 30 de zile în arest la domiciliu, deși procurorul de caz a cerut arest preventiv. Decizia va fi contestată.
Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română
Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România.