(SURSE) Șeful IP Botanica, Sergiu Rusu, cel care a refuzat o mită de 20 000 de dolari, ar urma să se aleagă cu funcție de șef în cadrul SPIA al MAI
Actualul șef al Inspectoratului de Poliției Botanica, din cadrul Direcției de Poliție a mun.Chișinău, Sergiu Rusu, în timpul apropiat ar urma să fie avansat în funcție, susțin sursele PulsMedia.MD din cadrul Ministerului Afacerilor Interne.
Astfel, proaspătul comisar-șef, Sergiu Rusu, ar urma să ocupe funcția de șef-adjunct al Serviciului Protecție Internă și Anticorupție al MAI.
Un ordin în acest sens ar urma să fie semnat de ministrul Afacerilor Interne, Adrian Efros, cel mai probabil după revenirea șefului SPIA, Dorin Vrednic, de la Vilnius, unde participă la o Conferință internațională privind combaterea corupției.
Rusu a ajuns cunoscut publicului, după ce la sfârșitul lunii mai anul curent a refuzat o mită de 20 000 de dolari de la o ucraineancă de 36 de ani pe care a și denunțat-o, iar pentru acest fapt, prin ordinul ministrului afacerilor interne, Adrian Efros, Rusu a fost avansat următorul grad special de comisar-șef, înainte de termen.
Rusu a fost numit în funcția de șef al IP Botanica în februarie 2022, după ce anterior a deținut o perioadă funcția de șef adjunct al aceleiași subdiviziuni a Direcției de Poliție a mun. Chișinău.
Noi detalii despre tentativa de corupere cu zeci de mii de dolari a șefului IP Botanica
Sergiu Rusu, șeful IP Botanica, „decorat cu steluțe noi”, după ce a refuzat mită de 20 000 de dolari
Contrabandă cu iz de cafea! Vameșii au descoperit saci cu cafea, fără acte de proveniență
Saci cu cafea solubilă și o pompă industrială de 50.000 de lei, transportate fără acte de proveniență, au fost depistate de vameși în urma unor controale.
Lot comercial de produse utilizate în medicina estetică, depistat la Leușeni
O tentativă de introducere ilicită în țară a unui lot comercial de produse utilizate în medicina estetică a fost contracarată de polițiștii de frontieră din cadrul PTF Leușeni, în conlucrare cu funcționarii vamali.
(VIDEO) Au murit la datorie: cei doi polițiști accidentați la Sîngerei au pierdut lupta la spital
Doi polițiști din nordul țării au fost loviți în plin de o mașină în timp ce documentau o contravenție. Tragedia s-a produs în după amiaza zilei de marți, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei. Victimele au decedat la spital, în pofida eforturilor medicilor de a le salva viața.