Medic din Ștefan Vodă, condamnat în cazul morții unei gravide de 28 de ani. Procurorii cer pedeapsă mai aspră

Fostul șef al Secției obstetrico-ginecologice a Spitalului Raional Ștefan Vodă a fost condamnat pentru încălcarea din neglijență a regulilor de acordare a asistenței medicale, faptă care a dus la decesul unei gravide în vârstă de 28 de ani. Potrivit Procuraturii, Judecătoria Căușeni, sediul Ștefan Vodă, l-a condamnat pe medic la 1 an și 6 luni de închisoare, cu interdicția de a exercita profesia de lucrător medical timp de doi ani.

publicat de Vadim Ungureanu
vineri, 28 noiembrie 2025, 10:58
Ștefan Vodă

Executarea pedepsei privative de libertate a fost suspendată condiționat pentru un termen de probă de un an, perioadă în care inculpatul trebuie să respecte obligațiile stabilite de organul de probațiune.

Procurorii au anunțat că vor contesta sentința, solicitând o pedeapsă mai severă.

Conform probelor administrate, incidentul a avut loc în iunie 2022. Medicul, care avea atribuții de coordonare a activității medicale, aprobare a internărilor și organizare a transferurilor către instituțiile de nivel superior, ar fi dat dovadă de neglijență atunci când nu a redirecționat o gravidă de 28 de ani, aflată într-o sarcină cu risc sporit, către o instituție medicală de nivel II sau III. În schimb, femeia a fost internată într-un spital de nivel I, unde pot fi gestionate doar nașteri fiziologice.

Ulterior, când pacienta a acuzat scurgerea lichidului amniotic și dureri, medicul a decis efectuarea unei operații cezariene pe loc. În timpul intervenției, acesta ar fi lezat din imprudență artera uterină stângă și polul inferior al rinichiului drept al pacientei. După operație, starea femeii nu a fost monitorizată corespunzător, iar sursa hemoragiei nu a fost identificată la timp, ceea ce a dus la agravarea stării ei și, ulterior, la deces.

Expertiza medico-legală a stabilit că erorile admise în timpul actului medical au constituit cauza directă a hemoragiei masive, a șocului hemoragic și a decesului femeii.

Potrivit procurorilor, medicul ar fi încercat ulterior să mușamalizeze cele întâmplate, dispunând completarea unor acte medicale cu informații false, pentru a crea impresia unei intervenții urgente și a ascunde faptul că pacienta trebuia transferată la o instituție medicală competentă pentru astfel de cazuri.

Instanța a decis, de asemenea, încasarea în mod solidar de la inculpat și de la IMSP „Spitalul Raional Ștefan Vodă” a unui prejudiciu moral de 400.000 de lei, în beneficiul succesorului victimei, precum și achitarea unei despăgubiri pentru pierderea întreținătorului copiilor minori, până la atingerea majoratului, în cuantum de o treime din salariul mediu lunar pe economie.

Judecătorul Ion Bulhac nu a promovat evaluarea externă repetată

Comisia de Evaluare a Judecătorilor a finalizat reevaluarea judecătorului Ion Bulhac de la Curtea de Apel Centru, încheind astfel toate procedurile de reevaluare care au vizat judecătorii acestei instanțe. În raportul de reevaluare, Comisia propune, pentru a doua oară, nepromovarea evaluării de către judecătorul Ion Bulhac, constatând neîntrunirea criteriului de integritate etică.

Procuratura Generală vrea procurori specializați și lege mai dură pentru tăcerea în cazurile de violență în familie

Procuratura Generală anunță două măsuri care ar putea schimba modul în care sunt investigate cazurile de violență în familie. Este vorba despre desemnarea procurorilor specializați și o inițiativă legislativă care ar putea sancționa persoanele care nu raportează astfel de fapte. Decizia vine în contextul în care autoritățile spun că violența împotriva femeilor și violența domestică rămân probleme persistente, iar numărul sesizărilor este în creștere, ceea ce pune presiune pe sistemul de justiție