Bărbat din sudul R.Moldova, trimis după gratii, pentru că timp de doi ani și-a violat vecina pensionară
Un bărbat din sudul țării a fost condamnat la șapte ani de închisoare pentru viol, tentativă de viol și violare de domiciliu. Potrivit Procuraturii Generale (PG), inculpatul, în vârstă de 53 de ani, a profitat de vulnerabilitatea vecinei sale, o femeie de 75 de ani, iar în perioada 2022-2024 a întreținut cu aceasta, în repetate rânduri, raporturi sexuale prin constrângere.
„În luna august 2024, învinuitul, aflându-se în stare de ebrietate, fără consimțământul victimei a pătruns în domiciliul acesteia, unde aplicând violența fizică și psihică, în mod repetat a încercat să comită un nou episod de viol, acțiunile făptuitorului nefiind duse până la capăt datorită intervenției angajaților poliției sosiți la locul faptei, la solicitarea vecinilor victimei care au auzit strigătele de ajutor.
Victima a mărturisit că nu a raportat actele de violență sexuală căci bărbatul o amenința cu moartea și de fiecare dată o maltrata înainte și după rapoartele sexuale forțate”, transmite PG.
Judecătorul Ion Bulhac nu a promovat evaluarea externă repetată
Comisia de Evaluare a Judecătorilor a finalizat reevaluarea judecătorului Ion Bulhac de la Curtea de Apel Centru, încheind astfel toate procedurile de reevaluare care au vizat judecătorii acestei instanțe. În raportul de reevaluare, Comisia propune, pentru a doua oară, nepromovarea evaluării de către judecătorul Ion Bulhac, constatând neîntrunirea criteriului de integritate etică.
Procuratura Generală vrea procurori specializați și lege mai dură pentru tăcerea în cazurile de violență în familie
Procuratura Generală anunță două măsuri care ar putea schimba modul în care sunt investigate cazurile de violență în familie. Este vorba despre desemnarea procurorilor specializați și o inițiativă legislativă care ar putea sancționa persoanele care nu raportează astfel de fapte. Decizia vine în contextul în care autoritățile spun că violența împotriva femeilor și violența domestică rămân probleme persistente, iar numărul sesizărilor este în creștere, ceea ce pune presiune pe sistemul de justiție
Fost executor judecătoresc, trimis pe banca acuzaților pentru vătămare gravă soldată cu decesul victimei
Procuratura municipiului Chișinău, Oficiul Principal, anunță că a expediat în instanța de judecată cauza penală de învinuire a unui fost executor judecătoresc, acuzat de vătămarea gravă a sănătății, faptă care a provocat decesul victimei.